Nová tradícia kočovného festivalu a oslavy jedinečného stromu, ktorý rastie v najväčšom počte v Regióne Tekov.

Nová tradícia kočovného festivalu a oslavy jedinečného stromu, ktorý rastie v najväčšom počte v našom regióne. Presnejšie ide o najvyšší výbežok Ipeľskej pahorkatiny, magické a históriou poznačené miesto v priestore obcí Pukanec, Devičany, Bohunice, Bátovce a Žemberovce. Strom Moruše čiernej, Morus nigra, je jedinečný vo viacerých aspektoch. Jeho prítomnosť v regióne je spájaná s viacerými udalosťami. Jeho liečivé účinky sú ospevované už od dôb rimanov. Jeho vzácnosť je dôvodom byť hrdý a nedopustiť, aby sa zanedbávali a odstraňovali.

Festival Moruše čiernej je podujatím, ktoré má pozdvihnúť povedomie ohľadom tejto dreviny a zviditeľniť produkty, ktoré sa typicky vyrábajú, aby počas roka spríjemňovali náš život. Návštevníci budú môcť ochutnávať produkty z Moruše čiernej a ich zakúpením podporiť miestnych producentov.

 

MIESTO TOHTOROČNÉHO FESTIVALU: Devičany, okres Levice, Región Tekov

 

PROGRAM FESTIVALU:

Predstavíme už čoskoro!

 

Druhý ročník sa bude konať v Devičanoch neďaleko obce Pukanec, kde sa konal prvý ročník podujatia. Devičany sú,, tiež ako Pukanec históriou opradená historická banícka a remeselnícka obec, ktorá sa nachádza na úpätí Štiavnických vulkanických vrchov. Počas festivalu bude návštevník môcť spoznať miestnych výrobcov produktov z Moruše čiernej, okrem iného aj priamo v ich dvoroch. V miestnej Urbárskej pivnici bude môcť návštevník ochutnať burčiak a vínko z hrozna dopestovaného na lokálnych viniciach na Slovensku. Počas podujatia si budete môcť kúpiť aj zmrzlinu z moruše od lokálneho zmrzlinára a pochutnať na tradičnej gastronómii. Budú sa variť tradičné párance a miestne dievčatá budú piecť zabíjačkové jedlá.

Nevynechajte túto príležitosť ochutnať špeciality Regiónu Tekov, Kraja Moruše čiernej. Všetci ste srdečne vítaní.

 

PLAGÁT FESTIVALU MORUŠE ČIERNEJ 2018