NOVÁ DIMENZIA ZÁBAVY A VEDOMOSTÍ

Unikátny sprievodca svetom energií v Mochovciach je doslova nabitý modernými technológiami.

Výnimočné infocentrum Energoland, ktoré je pred vstupom do Atómových elektrární Mochovce, Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel.
Projekt vybavený najnovšími interaktívnymi a zobrazovacími technológiami atraktívnym spôsobom približuje návštevníkom všetkých vekových kategórií príbeh sveta energie od vzniku vesmíru až po blízku budúcnosť. Cieľom je atraktívnou formou a zároveň komplexne priblížiť problematiku vzniku, výroby a využívania energie. Špeciálna pozornosť sa venuje aj fenoménu globálneho otepľovania a uhlíkovej stope, ktorú človek zanecháva na našej planéte.

Energoland ponúka spolu až 33 interaktívnych sekcií, ktorými sprevádza virtuálna sprievodkyňa. Každý návštevník hneď na úvod spozná svoju vlastnú energiu prostredníctvom veľkorozmerného termozrkadla. Expozícia pokračuje energetickými pretekmi na interaktívnej LED podlahe a  ďalšiu energiu potom možnona čerpať pri pozretí si Odysey energie v bezobslužnom 3D kine s kapacitou 20 osôb.

Aké druhy energií ľudstvo využívalo v minulosti a ako jeho obavy o prežitie prispeli k nárastu populácie na Zemi ukáže návštevníkom sekcia Stroj času. V časti expozície Watty sa dozvedia koľko energie treba na poháňanie rôznych spotrebičov – od mobilu až po raketoplán. Tvorcovia projektu vyvinuli aj niekoľko interaktívnych tematických hier. V hre operátor elektrickej siete je úlohou hráča zásobovať elektrinou mesto a zabrániť tak kolapsu siete, tzv. blackoutu. Energopolis je zasa strategická hra, ktorej cieľom je postaviť mesto a vybudovaním elektrární zabezpečiť potrebnú energiu pre jeho chod. Lákadlom je aj supermotorka, ktorou sa hráči vydajú do minulosti a na prechod do každého ďalšieho levelu musia správne zodpovedať kvízové otázky.
Zvláštna časť expozície je venovaná jadrovej energetike. Jej súčasťou je aj špeciálna „nafukovačka“, ktorá je prvá svojho druhu na svete a predstavuje kontajnment, čiže ochranný plášť jadrovej elektrárne. Po vyjdení po „uránových“ schodoch získajú návštevníci všetky dôležité informácie o fungovaní jadrových elektrární. Dokonca tu uvidia aj ionizujúce žiarenie a na chvíľu sa stanú operátorom reaktora. Pomocou svojich smartfónov alebo tabletov môžu vstúpiť do virtuálneho sveta rozšírenej reality a odhaliť ešte viac.