Pukanské remeselnícke trhy 2019

Pukanské remeselnícke trhy sú jedným z hlavných úvodných letných a prázdninových podujatí v našom regióne. Pukanec je čarovné bývalé slobodné kráľovské banícke mestečko v najvyššej nadmorskej výške, kde sa ešte darí viniču a kde stromy Moruše čiernej ochraňujú skoro každú vinicu na viničných honoch.

Rozvoj baníctva a nárast obyvateľstva podmienil aj zvýšenie bežne potrebnej remeselnej výroby. V Pukanci, spomedzi remesiel, malo výraznejšie postavenie hrnčiarstvo, čižmárstvo, garbiarstvo, grznárstvo, halenárstvo, debnárstvo, kolárstvo. Tradíciu do dnes uchovávajú hlavne rodiny hrnčiarov a debnárov.

Preto Pukanské remeselnícke trhy oslavujú bohatú históriu remeselníctva a každoročne ponúkajú remeselné produkty a výrobky od výrobcov s celého Slovenska.

Tradične si môžu návštevníci vychutnať aj lokálnu gastronómiu a spoznávať chute „Kraja Moruše čiernej“. Každoročne sa v centre obce otvárajú aj miestne dvory, v ktorých môžu návštevníci ochutnávať a degustovať tie najlepšie Pukanské párance a to najlepšie lokálne vínko.

Srdečne vás pozývame na „Dvor u Fiškálov“ a na „Demicherov dvor“, ktoré spravujú „Peter a Peter“ Klinkovci. Na týchto dvoroch si príjemne oddýchnete v tieni pod „lugašmi“ s viničom a hlavne spoznáte tradíciu párania cesta a pečenia chleba priamo v bezprostrednej blízkosti majstrov tohto remesla.

PROGRAM:

FIŠKÁĽOV DVOR 

  • Príprava a predaj tradičných pukanských párancov od Petra Klinka
  • Príjemné posedenie pri výčape
  • Ponuka lokálnych špecialít zo zabíjačky

OTVORENÉ:

Piatok  5.7.2019  –  od 16:00 do 22:00

Sobota  6.7.2019 –  od 8:00 do 22:00

 

DEMICHEROV DVOR

  • Pečenie a predaj domáceho chleba priamo z pece
  • Ukážka a výstava domácich zvierat
  • Ukážka historickej poľnohospodárskej techniky

OTVORENÉ:

Sobota 6.7.2019 –  od 8:00 do 22:00

KDE SÚ DVORY:

MAPA PUKANEC

 

ZOPÁR ZÁBEROV Z MINULÉHO ROČNÍKA: