Objavujte morušu čiernu v Pukanci

Náučný chodník o moruši čiernej je venovaný zriedkavému druhu ovocného stromu, ľudovo nazývaného viničná jahoda.  Náučný chodník vás prevedie najkrajšou časťou obce Pukanec. Je to historická vinohradnícka a pivničná oblasť „Vajrab“. Pivnice tu kopali už nemecký baníci, ktorí sa venovali aj tejto činnosti po tom, ako sa vzácne kovy v zemi minuli.

V roku 2007 sa odhadoval počet exemplárov stromov moruše čiernej na Slovensku okolo 1 000. V Pukanci a v jeho okolí rastie do 500 exemplárov, čo predstavuje najväčšiu zdokumentovanú koncentráciu tohto výnimočného stromu v strednej a západnej Európe. Moruša čierna sa v oblasti Pukanca vyskytuje len v miestach, kde rastie alebo v minulosti rástol vinič hroznorodý (Vitis vinifera). Vek viacerých stromov sa odhaduje na 300 až 400 rokov.

Kto sa zaslúžil o ich hromadnú výsadbu pred storočiami práve v Pukanci a v jeho okolí, nie je známe. V roku 1988 boli vyhlásené za chránený prírodný výtvor Pukanské moruše čierne (dnes táto kategória chráneného územia už neexistuje). V roku 2018 sa tu na oslavu tohto jedinečného stromu konal prvý krát Festival moruše čiernej, ktorý kočuje po obciach, kde sa moruša vyskytuje.

Názvy informačných panelov

  1. Úvodný informačný panel (v centre obci)
  2. Čo u nás uvidíte
  3. Moruša čierna
  4. Liečivé účinky moruše čiernej
  5. História
  6. Využitie moruše čiernej
  7. Gwerkov výhľad

Objavujte „Náučný chodník o moruši čiernej“ v krátkej reportáži:

Mesto Franza Schuberta

FOTO: FOTO OPA Kristián Opavský

Neobjavený skvost južného Slovenska

Dobrá klíma, výhodná poloha, rieka Hron, v blízkosti kúpele Štúrovo, Santovka, Dudince i Podhájska. Historické pamiatky ako Esterházyho kaštieľ, nevšedné mestské múzeum a Soví zámoček s izbou Franza Schuberta, rodný dom cukrára Eduarda Sachera. V miestnej cukrárni  ku kávičke Sacherova torta za dobrú cenu. Kaplnka so samostatne uloženým srdcom grófa Jána Karola Esterházyho, katolícky kostol s originálnym rímskym sarkofágom i s nástennými freskami z roku 1385, prepadnutý kaštieľ v revíri Hrable, želiezovský rodný dom košického biskupa Augustína Fischera-Colbrie. V okolitých poliach  nespočetné náleziská keramiky z neolitu nesúce názov Želiezovská kultúra. Anglický park s platanmi, ginkom dvojlaločným,  zaujímavá  aj skromná parcela malých hrobov miestnych grófskych psíkov – to sú Želiezovce – neobjavený skvost južného Slovenska.

Navštívte Mestské múzeum, neoľutujete strávený čas pri poznávaní pestrej histórie Želiezoviec.

VITAJTE V KRAJI NA POHRONÍ

video
HISTÓRIA MESTA ŽELIEZOVCE MESTSKÉ MÚZEUM VIAC INFO

Levický jarmok 2019

Tradičný Levický jarmok, prezentácia lokálnej gastronómie, remeselníckych produktov a príjemný program počas celého víkendu sa bude konať v centre mesta Levice od 17. do 20. októbra 2019.

Pôvodný Martinský jarmok, ktorý sa zachoval z pôvodných niekoľkých jarmokov v Leviciach mal výhodu, že sa konal ako posledný z veľkých jarmokov v okolí no nevýhodu, že už bola väčšinou veľká „martinská“ zima, bežná v neskorej jeseni. Jarmok sa v súčasnosti koná v skoršom termíne, aby si na svoje prišli aj milovníci a majitelia zábavných atrakcií.
Levičanov a návštevníkov mesta priťahuje výnimočná atmosféra, špecifická pre každý jarmok. Stretávajú sa tu priatelia, rodiny, je to príležitosť, na ktorej sa utužujú pracovné kolektívy. Levický jarmok je pre všetkých Levičanov niečím posvätným. Spájajú sa s ním spomienky na detstvo, dni konania jarmoku sú dňami veľkého sťahovania Levičanov z celého Slovenska, ba i zo sveta. Prichádzajú domov so svojimi novými priateľmi či partnermi, aby im predstavili svoj jarmok.
S jarmokom v meste Levice sa neoddeliteľne spája aj tradícia predaja vykŕmených husí, husacích štvrtiek a husacích pečienok. Dozaista vám ponúkne nejeden stánok na tradičnej uličke s občerstvením husacinu, ktorá svojou vôňou pripomenie bohatú históriu predaja slávnej husaciny a husacích štvrtiek v meste Levice.

Novinkou na jarmoku počas sobotňajšieho dňa je možnosť navštíviť vinárstvo Víno Levice, kde budete mať možnosť prehliadnuť si historické panské Schoellerove pivnice a degustovať vína z produkcie spoločnosti. Určite nevynechajte túto možnosť. Vašu návštevu spríjemní aj sprievodný program, ktorý si pre vás pripravilo vinárstvo.

Levická desiatka 2019

Skvelá správa, tak trochu aj výzva, ktorá poteší priaznivcov športu nie len v Leviciach. Už 27. októbra 2019 sa uskutoční 13. ročník športového podujatia behu uličkami mesta Levice, Levická desiatka.

Prebehnite sa ulicami mesta Levice, doprajte si nedeľné popoludnie príjemnej športovej aktivity v centre mesta. Zapojte sa aj vy do Levickej desiatky. Je potrebné sa registrovať online na www.casomierapt.sk do 26.10.2019 do 18:00 h. 

Myšlienkou podujatia je vytvárať záujem o rekreačný beh ako nenáročnú a zdraviu prospešnú aktivitu.

Termín a čas podujatia : 27.10.2019 o 14:00 hod.

Štart a cieľ:

Holubyho ul. – zadný vchod do mestského úradu (štart detí do 6 rokov, 7- 12 rokov zvlášť a všetky ostatné kategórie spolu)

Prezentácia na mieste: od 12:00 hod.  do 13:45 hod. vo vestibule budovy MsÚ.

Kto sa nestihne na čas zaregistrovať bude sa môcť zúčastniť Levickej 10, ale nebude sa mu merať čas !

VIAC INFO

 

Tekovská vínna cesta

V Tekove je čo objavovať aj počas ochutnávania lokálneho kvalitného vína a gastronómie. Kedy môžete objavovať a ochutnávať Tekov?

MAREC

Oblastná degustácia vín v Pukanci

Degustácia vín z najvyššie položených viníc na Slovensku.

 

APRÍL

Oblastné degustácie vín vo vinohradníckych obciach RybníkČajkov

Dlhá tradícia degustácii v obciach Rybník a Čajkov predurčujú kvalitný zážitok a výbornú zábavu.

 

MÁJ

Levické putovanie za vínom

Podujatie umožňuje návštevníkom spoznávať produkciu vín zo združenia Terroir Tekov.

 

Deň Sv. Urbana na Krížnom vrchu v Leviciach

Degustácia vín a návšteva pivníc v historickej vinohradníckej oblasti Krížny vrch v Leviciach

 

JÚN

Otvorené pivnice na Kráľovke

Unikátne historické pivnice na historickej vinohradníckej uličke Kráľovka v obci Rybník

Medzinárodná súťaž vín, džemov a lekvárov

Unikátna súťaž s medzinárodným zastúpením výrobcov vín, džemov a lekvárov. Súťaž o najlepšiu Peseckú leánku

 

JÚL

Pukanské remeselnícke trhy

Tradičné remeselnícke trhy na historickom námestí bývalého kráľovského a baníckeho mesta. Lokálna gastronómia a vínko z najvyššie položených viníc na Slovensku.

LEVICE SECRET LOCATIONS & LOCAL TASTE

Objavujte Levické podzemie a zabudnuté kúty mesta, ochutnajte lokálne chute

 

SEPTEMBER

Tekovské vinobranie v obciach Rybník a Čajkov

Tradičné oslavy vinobrania v obciach s vinohradníckou históriou, kultúrou a gastronómiou

 

OKTÓBER

Levický jarmok

Levický jarmok, prezentácia lokálneho vína a lokálnej gastronómie v sprievode kultúrneho programu priamo v centre mesta

Posledný splav v Camping Vodník

Rozlúčka so sezónou v Camping Vodník už v sobotu 26.10. v Camping Vodník v obci Jur nad Hronom.
Nenechajte si ujsť možnosť zažiť skvelý program pri vašom splave na dolnom toku Hrona, niečo čo sa deje len pár krát do roka u Vodníka.
POZOR registrácia nutná do utorka 22.10. priamo na FB stránke Camping Vodník.
PROGRAM:
9:00 – zahájenie splavu rieky Hron Jur – Želiezovce
13:00-14:00 – návrat do kempingu
15:00 – opekačka, guláš, pizza a občerstvenie
Poplatok 15€ – v poplatku je zahrnuté:
plavidlo, výbava, pohostenie a občerstvenie

História mesta kráľovien Bátovce

Pozývame vás na výstavu histórie unikátnej obce Bátovce do Tekovského múzea v meste Levice. Výstava nadväzuje na minuloročnú výstavu v historickej kúrii v Bátovciach a  ponúka spoznávanie Mesta kráľovien prostredníctvom historických artefaktov, predmetov alebo nástrojov. Prostredníctvom historických dokumentov vás výstava prenesie do dôb kráľov a kráľovien. Výstavu pre vás pripravili Monika Miškovičová a obec Bátovce.

 

Kroje Tekovského regiónu v meste New York

Výstava fotografií v Galérii Jozefa Nécseyho, Tekovské múzeum v Leviciach

Výprava folklórnych nadšencov, ktorí sa rozhodli spropagovať tekovský folklór a tekovský región a priniesť kúsok Tekova do metropoly New York v podobe tekovských krojov.

Zažite výpravu do svetovej metropoly ako ju zažili naši predkovia, keď emigrovali za lepším životom pred sto rokmi

 

 

Farmárska nedeľa

Tekovské múzeum a obec Bohunice vás pozývajú do Vodného mlyna v Bohuniciach na Farmársku nedeľu. Priamo v areáli historickej a technickej pamiatky,  asi 2 km od horného konca obce, pri potoku Sikenica v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov si nenechajte ujsť ochutnávku potravín z lokálnych fariem, včelích produktov a liečivých bylín, ktorá je spojená samozrejme aj s ich predajom. Nebude chýbať ani ukážka ľudových remesiel a ľudovej hudby, ktoré budú podporené predajom tradičných jedál z regiónu. Počas podujatia budete môcť absolvovať prehliadku vysunutej expozície Tekovského múzea v Leviciach.

Tento krát bude tematicky zameraná nedeľa na „Príbeh ovocia“  – varenie lekváru, spracovanie hrozna, výroba vína.

Hronský triatlon

Máte radi vodu, adrenalín a ste súťaživý typ? Príďte si zmerať sily na unikátny pretek, ktorý dokáže preskúšať vaše schopnosti.

Dňa 21. septembra 2019 v Kalnej nad Hronom, v Lodenici VK Hron.

Hronský triatlon je amatérska súťaž – trojboj v disciplínach: beh, bicykel, kajak/kanoe.

Voda: 5 km pádlovania na rieke Hron.
Bicykel: 14 km povrch, štrk, tráva, asfalt, voda  – Odporúčaná výbava: horský bicykel. Prilba je povinná, e-bike sú zakázané!
Beh: 6 km po nespevnenom povrchu, vrátane prebrodenia rieky Hron – Odporúčaná výbava: trenky, tričko a bežecká obuv.

Usporiadateľom pretekov sú Vodácky klub HRON Kalná nad Hronom v spolupráci c obcou Kalná nad Hronom. Preteky sa odohrávajú v okolí lodenice VK HRON v Kalnej nad Hronom.

REGISTRÁCIA SPUSTENÁ

 

Z ULICE DO PIVNICE

Občianske združenie Na troch kopcoch Tekova a Hontu, a obec Mýtne Ludany vás všetkých čo najsrdečnejšie pozývajú na vinársko-spoločenské podujatie s názvom „Z ULICE DO PIVNICE“, ktoré sa uskutoční dňa 21.9.2019 (v sobotu) od 13:00 hod., na Ludanských viniciach. Prvou dôležitou zastávkou je bývalá družstevná vínna pivnica na začiatku obce Mýtne Ludany. Toto miesto bude pre vás viditeľne označené.

Vínka dobre vychladené a chutné občerstvenie pripravené. Tešíme sa na Vás.

Tradičné poďakovanie za úrodu v Pukanci

Obec Pukanec a Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov v Pukanci pripravujú tradičné jesenné slávnosti – Poďakovanie za úrodu. Podujatie sa uskutoční v nedeľu 22. septembra 2019 od 15:00.

V kultúrnom programe v areáli pod hradbami sa predstavia deti z materskej školy, základnej školy, spevácko-dramatická skupina Bazalička, Folklórny súbor Volosán a detský folklórny súbor Lisna, so svojím programom sa predstavia hostia – folklórna skupina Čakanka z Čaky.

V Dome záhradkárov si môžete prezrieť výstavu výpestkov, výstavu žiackych výtvarných prác Slnko v plodoch, prezrieť si sušiareň a muštáreň.

Schubert Fest 2019

7.9. a 16.9 2019   5. ročník podujatia Schubert Fest

Vychutnajte si Festival komornej hudby odohrávajúci sa v dvoch mestách na Pohroní v Regióne Tekov, v historickom kaštieli rodiny Esterházy v meste Želiezovce dňa 7.9. od 17:00 a v renovovaných priestoroch Levickej synagógy dňa 16.9. od 18:00 hodiny.

Čajkovské vinobranie

Pri príležitosti osláv tradície vinobrania vás pozývame do Čajkova, hrdej to čilejkárskej vinohradníckej obci, už na 18. ročník Čajkovského vinobrania. Oslavy vinobrania sú sprevádzané krojovaným sprievodom na čele s alegorickým vozom a vystúpeniami regionálnych folklórnych spolkov a slovenských predstaviteľov hudobnej scény. Podujatie je sprevádzané takisto prezentáciami a ochutnávkou regionálnych produktov, vína a „burčiaku“ a hlavne lokálnej gastronómie.

Včelárska sobota na Levickom hrade

Tekovské múzeum a Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov Levice vás pozýva na oslavu 100. výročia svojho založenia. Oslavy sa uskutočnia v areáli Levického hradu a v priestoroch Tekovského múzea v Leviciach.

Program:

09:30 – 10:00 Prezentácia

10:00 Včelárska hymna

10:05 Privítanie hostí

10:10 Slávnostný príhovor predsedu ZO SZV o histórii včelárstva

10:30 Prednáška na tému : Včelárstvo na Slovensku a vo svete, jeho história a vývoj. Prednášajúci: Rudolf Moravčík, ml.

12:15 Občerstvenie v areáli a predaj včelárskych potrieb a pomôcok, prezentácia úľov, objednávka úľov

15:00 Ukončenie osláv.

Príďte sa pozrieť na hradné včielky a popýtať sa včelárov na ich prácu. Včelári vám radi poradia a prezradia informácie súvisiace s ich prácou.

Objavujte ešte neobjavené, objavujte „Kraj na Pohroní“ v Regióne Tekov.