Nová tradícia kočovného festivalu a oslavy jedinečného stromu, ktorý rastie len v našom regióne.

Nová tradícia kočovného festivalu a oslavy jedinečného stromu, ktorý rastie len v našom regióne. Presnejšie ide o najvyšší výbežok Ipeľskej pahorkatiny, magické a históriou poznačené miesto v priestore obcí Pukanec, Devičany, Bohunice, Bátovce. Strom Moruše čiernej, Morus nigra, je jedinečný vo viacerých aspektoch. Jeho prítomnosť v regióne je spájaná s viacerými udalosťami. Jeho liečivé účinky sú ospevované už od dôb rimanov. Jeho vzácnosť je dôvodom byť  hrdý a nedopustiť, aby sa zanedbávali a odstraňovali.

Festival Moruše čiernej je podujatím, ktoré má pozdvihnúť povedomie ohľadom tejto dreviny a zviditeľniť produkty, ktoré sa typicky vyrábajú, aby počas roka spríjemňovali náš život. Návštevníci budú môcť ochutnávať tieto produkty a ich zakúpením podporiť miestnych producentov.

 

PROGRAM FESTIVALU:

13:00  Dom Záhradkárov

Otvorenie festivalu, uvedenie kuchárky na pokrmy z Moruše čiernej, výstava fotiek

Degustácia vín a burčiaku z najvyššie položených viníc na Slovensku vo „Vinotéke u Záhradkárov“

Odborné prednášky o Moruši čiernej:

Pavel Herczeg Predseda okresného výboru SZZ a Predseda základnej organizácie SZZ

Prof.akad.arch.Ing.arch. Ján Miloslav Bahna 

13:00  Oddychový park „Pod hradbami“

Prezentácia a ochutnávka lokálnych produktov z Moruše čiernej, lokálne gastronomické špeciality, predstavenie produktov lokálnych remeselníkov a výrobcov

15:00  Centrum obce – Trojičný stĺp

Otvorenie náučného chodníka zameraného na spoznávanie Moruše čiernej na „Vajrabe“

17:00  Otvorenie osláv výročia Slovenského národného povstania na „Miestnom ihrisku“

17:30  Kultúrny program s lokálnym občerstvením, detskými atrakciami a cukrovou vatou na „Miestnom ihrisku“

18:30  Priateľský zápas „Starých pánov“

20:00  Pálenie vatry

Večerná tanečná zábava „pod holým nebom“

 

Prvý ročník sa bude konať na historickom mieste priamo pod starobylými hradbami, pod rímsko-katolíckym kostolom sv. Mikuláša. Počas festivalu bude návštevník môcť spoznať aj miestne múzeum, navštíviť Záhradkársky dvor, kde sa bude konať prednáška o Moruši čiernej. V záhradkárskej vinotéke bude môcť návštevník ochutnať burčiak a vínko z najvyššie položených viníc na Slovensku. Počas celého dňa bude otvorená miestna zmrzlina, kde každý víkend ponúkajú skvelú morušovú zmrzlinku. Počas celého dňa budú pre návštevníka otvorené lokálne prevádzky rýchleho občerstvenia, ktoré sa všetky nachádzajú na historickom námestí v centre obce Pukanec.

Počas podujatia je pripravená aj prezentácia „Kuchárky“ zbierky receptov pokrmov pripravených z Moruše čiernej. Kuchárku predstaví autorka tejto unikátnej publikácie pani Jarmila Bátovská.

Nevynechajte túto príležitosť ochutnať špeciality regiónu. Všetci ste srdečne vítaní.

MAPA OBCE PUKANEC

Najdôležitejšie body počas festivalu

PLAGÁT FESTIVALU MORUŠE ČIERNEJ