Beša

Prvá písomná zmienka o obci Beša pochádza z 5. júla 1292. V roku 1470 sa jej vlastníkmi stali Besseovci, neskôr patrila Farkašovcom, Dillesovcom, Hunyadiovcom a Klačianskym.

Archeologické nálezy dosvedčujú osídlenie v staršej dobe bronzovej (maďarovská kultúra), najvýznamnejší je však nález kostí mamuta, ktorý sa stal podkladom na znázornenie erbu obce. Ako jediná obec na Slovensku má v erbe mamutie kly. Ako spomienka na tuto udalosť je nainštalovaná pamätná tabuľa na križovatke od Kalnej nad Hronom. Nález a jeho reštaurovanie bolo dlho opradené rôznymi dohadmi.

Do roku 1955 patrilo k Beši aj Jesenské údolie, odkiaľ pochádza nález pohrebiska z 10.-11. storočia.

Do obce sa dostanete asfaltkou z Tehly, ale krajšia trasa je z Luly,  prechádza ňou oficiálna značkovaná pešia trasa (5525M), ktorá vedie z Trávnice popri Bielej samote cez starý tehlový most, vinohrady a cez starý čerešňový sad až do Bardoňova. Z Bešianskych vinohradov sa naskytnú krásne pohľady na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec a Tríbeč.

Územím preteká Bešiansky potok, ktorý sa vlieva do Lisky. Prítomnosť vody v doline spôsobila vznik mokrade a patrí k najnižšie položeným miestam priamo v intraviláne, naopak najvyššie položené miesto je smerom na Bardoňovo, kde nájdete chránený strom Bešiansky cerový dub. Otvoria sa Vám tu zaujímavé výhľady na juh a juhovýchod.