Čo zažiť v Bohuniciach?

Bohunice sú jednou z historických baníckych obcí, kde sa ťažili vzácne kovy v časoch dávnych, asi v 12. a 13. storočí. Neskôr patrila obec medzi dôležité strategické miesta, kde sa chránil región pred vpádmi osmanských vojsk. Kolorit obce dotvárajú historické vinohrady a ešte historickejšie vínne pivnice, nad ktorými stoja ľochy, viničné domčeky. Vinice dotvárajú viničné jahody, ktoré stovky rokov ponúkajú šťavnaté a zdraviu prospešné plody počas celého leta.

V obci sa nachádza vysunutá expozícia Tekovského múzea Vodný mlyn Bohunice. Ide o typ vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon. Mlyn sa skladá z obytnej a technickej časti. Obytná časť pozostáva z izby, kuchyne a komory, ku ktorej prilieha pivnica a je zariadená dobovým nábytkom. Technickú časť tvorí mlynica s funkčnými a kompletnými mlynskými strojmi a kolesovňou. Vodný mlyn je možné pozrieť si od mája do októbra.

—˃ Prečítajte si viac informácií o vodnom mlyne v Bohuniciach˂—

V Bohuniciach môžete obdivovať dva kaštiele, ktoré sa nachádzajú v Chránenom areáli Bohunický park. Vďaka ich majiteľovi Ing. Viktorovi Karelovi sú obidva kaštiele zrekonštruované. Starší z kaštieľov – pôvodne zemianska kúria, mohla byť postavená v Bohuniciach pravdepodobne už na začiatku 17. storočia Petrom Bartakovičom. Táto renesančná kúria stála v obci až do polovice 19. storočia, keď ju niektorý z vnukov majiteľov nechal prestavať v romanticko-neogotickom slohu.

Novší kaštieľ je z roku 1816, bol prestavaný v roku 1954. O jeho výstavbu sa zaslúžil Ignác Ňári. V roku 1816 dal v Bohuniciach postaviť nové reprezentatívne sídlo v klasicistickom slohu. Je to jednoposchodová budova v tvare obdĺžnika, priečelie má v strede prízemia. Na tympanóne sa nachádza krásny erb rodiny pôvodných majiteľov znázorňujúci leva a labuť, nad ktorými je medzi dvoma skríženými vetvami hviezda.

Ďalšou neprehliadnuteľnou zaujímavosťou je evanjelický kostol, ktorý bol postavený v roku 1658. V jeho okolí nájdete veľa zvučných niem, ktorých majitelia tu odpočívajú v pokoji. Je to jeden zo sakrálnych skvostov nášho regiónu.