Pukanec

Kráľovské banské mesto

Historické banské mesto Pukanec vás hneď po príchode do centra privíta historickou atmosférou, ktorá tu dodnes pretrváva prostredníctvom historických pamiatok, ktorých tu je neúrekom. Nie je to len história budov, ale aj prírodné danosti, ktoré tejto oblasti patria.

História na námestí

Po príchode do centra historického mestečka vás privítajú dva kostoly. Sú to vzácne pamiatky, ale každá svojím spôsobom. Rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša je najvýznamnejšia historická stavba Pukanca a jeho gotické oltáre sú pamiatkou číslo jedna celého regiónu. Gotický kostol, ktorý vznikol po roku 1321, pochádza z obdobia založenia mesta. Evanjelický kostol z roku 1935 je pozoruhodným architektonickým dielom moderny. V strede námestia, na ktoré sa dostanete po príchode do obce, sa vám predstaví dominanta námestia, neskorobarokový morový stĺp, postavený približne v roku 1740. Nebudete tiež môcť prehliadnuť krásnu barokovo-klasicistickú stavbu bývalej mestskej radnice, pôvodne budovu banského súdu, dnes sídlo obecného úradu, plnú historických cenných malieb a reliéfov.

A po malej prechádzke cez námestie, poniže kostola sv. Mikuláša objavíte zvyšky historických mestských hradieb zo 16. storočia, ktoré boli postavené, aby chránili mesto a aj vstup do významnej stredoslovenskej banskej oblasti v dobe tureckých vpádov.

Pukanská fauna a flóra

Nad Pukancom sú vysadené najvyššie položené vinohrady na Slovensku. Špecifické horské a kvalitné vína ponúkajú pukanskí vinári v ľochoch – vínnych pivniciach, z ktorých mnohé v dávnej minulosti vykopali baníci. Prechádzka k centru vinohradníckej oblasti – ku krížu pri ľochoch – je jedinečný spôsob ako nasať prekrásnu atmosféru prírodnej krásy, ktorá obklopuje historické mestečko Pukanec.

Raritou v pukanskom chotári okrem iných ovocných stromov je moruša čierna s jej fantastickými vlastnosťami, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie človeka. S počtom cez 500 stromov ide o najväčší výskyt tejto vzácnej dreviny v strednej Európe. Pukančania  boli slávni široko-ďaleko  najmä svojou sladkou cibuľou, jej lahodnú chuť dosahovali presádzaním a  každodenným polievaním.

FOTO Zdroj: Milan Mezei

VITAJTE V KRAJI MORUŠE ČIERNEJ

video
play-sharp-fill
HISTÓRIA PUKANCA VIAC INFO