Pivnica Brhlovce: Prečo sa z Bratislavského marketéra stal vinár na vidieku

“Dnes je vinársky svet hlavne zvedavý,” Ján Záborský vysvetľuje, že dnes už to nie je o porovnávaní toho, kto spravil lepší Pinot. Je to skôr o rozmanitosti: “Prirovnal by som to k tej prírode a k vinohradu, kde sa snažíme o biodiverzitu – podobne sa dnes aj Wine bary snažia o rozmanitosť na vínnom lístku.”

Pivnica

📕 E-book, ktorý mapuje vínne dianie v celom levickom terroiri: Stiahni si ho už dnes, úplne ZDARMA!

Keď pred 12 rokmi dostal ponuku na kúpu nehnuteľnosti v Brhlovciach, Jana to zaskočilo. Musel jednať rýchlo.

V tom čase už bol minimálne polo-bratislavčanom, v slovenskej metropole prežil 15 rokov, počas ktorých vyštudoval fotografiu a vybudoval si pracovné zázemie v marketingu. Keď do Bratislavy prišiel, bol presvedčený, že do Brhloviec sa už nevráti a už vonkoncom nebude robiť víno. Z detstva si totiž pamätal, že to bola náročná a málo zaujímavá práca.

Tak prečo nakoniec svoje rozhodnutie otočil o 180 stupňov?

Počas nášho rozhovoru zisťujem, že napriek svojmu odchodu do hlavného mesta Jano na víno nezanevrel – stále ho mal rád. V Bratislave chodil na degustácie a o víne písal aj do časopisu Trend, ktorý mu otvoril cestu k svetovým vínam. A práve vďaka ochutnávkam zahraničných vín si začal uvedomovať, že aj na Slovensku máme potenciál vyrobiť vína svetovej kvality.

A to bol ten chrobák, ktorý mu začal vŕtať v hlave a ktorý ho v roku 2011 zaviedol k rozhodnutiu opustiť veľkomesto, zmeniť životné plány a pokračovať v rodinnej tradícii.

Recept na úspech: v strednej európe sa zdvihla vlna unikátnych vín, a my sme na ňu naskočili

Tak odôvodňuje Pivnica Brhlovce svoj úspech: “Boli sme v správny čas, na správnom mieste, so správnymi ľuďmi.”

Okolo roku 2015 chcel Jano začať vyvážať víno do zahraničia. Bolo to vtedy, keď sa v strednej Európe zintenzívňoval trend autentických vín: vzrastal dopyt po vínach, ktoré odrážali miesto svojho pôvodu a aj ľudí, ktorí sa podieľali na ich vzniku. “Vinársky svet bol unavený z veľkoprodukcie” a hľadal menších producentov, ktorí boli niečím zaujímaví.

Svoju úlohu zohral aj rakúsky festival Karakterre, ktorého sa Pivnica Brhlovce, spolu s predstaviteľmi vinárstiev Marvla Tindo a Pivnica Čajkov, zúčastnili ako jedni z prvých slovenských vinárstiev.

Ekosystém = neuveriteľne prepletený systém

Na začiatku bola centrom Janovho záujmu pivnica, ale “ako idú roky a som starší, tak ma viac začína zaujímať vinohrad, ekosystém okolo vinohradov a jeho vplyv na hrozno.”

Pokračuje, že dlhé roky žilo poľnohospodárstvo v presvedčení, že čo je za plotom, to sa neráta: “mali sme pocit, že dokážeme z prírody vybrať nejaké izolované prvky, ako pole, kus lesa, alebo vinohrad, a že na tom izolovanom mieste dokážeme niečo spraviť,” ale najnovšie skúsenosti aj vedecké poznatky hovoria, že to tak nie je, kontruje Ján Záborský. Je to vraj neuveriteľne prepletený a zložitý systém, kde všetko so všetkým súvisí.

Janov cieľ je jasný: robiť všetko pre to, aby bol ten jeho ekosystém zdravší a vyrovnanejší – to aby doň nepotreboval vstupovať agresívnymi postrekmi. Jeho stratégia?

Zachovať biodiverzitu.

A keďže monokultúry ako vinohrad tomu nepomáhajú,

  • používa biodynamické preparáty, podporujúce rozmanitosť života v pôde,
  • a aplikuje postreky vyrobené z rastlinných výluhov (napríklad čaje z prasličky)

A ide mu to? Skúšame to, testujeme to, ale je to niečo, čo sa treba učiť… je to beh na dlhú trať.”

Biodynamika je ucelený systém a skladá sa z viacerých štruktúr

I. Na jednej strane predstavuje filozofické úvahy o tom, aké je miesto človeka na zemi a v prírode,

II. Tiež sa zaoberá konšteláciami hviezd a mesiaca a pojednáva o vplyvoch lunárneho kalendára na život na zemi,

III. Nakoniec sa zaoberá aj praktickými aplikáciami jej učenia – tu nájdeme napríklad biodynamické preparáty, ktoré vo vinohrade využíva aj Pivnica Brhlovce.

Na otázku, ako sa k biodynamike dopracoval, Ján Záborský komentuje, že to bol len prirodzený dôsledok napredovania jeho vinárstva.

“Pokiaľ sa naozaj snažíte spraviť víno, ktoré reflektuje to miesto, odkiaľ pochádza… tak skôr či neskôr okolo tej biodynamiky začnete chodiť”. Dodá, že väčšina elitných vinárstiev dnes funguje v biodynamickom režime: “Biodynamika dnes vo svetovom vinohradníctve zaberá veľké miesto… aj keď to nie vždy komunikujú navonok alebo píšu na etikety”.

Biodynamika však nie je dogma – a nerobí zázraky na počkanie: “je to celoživotný proces poznávania ekosystému, v ktorom človek žije,” uzatvára Ján Záborský.

Víno by mala byť potravina

Víno Janovi umožňuje cestovať okolo sveta.

Neustále spoznáva ľudí a gastronomickú scénu naprieč Európou a Áziou: “V zahraničí je víno oveľa viac súčasťou gastronómie ako na Slovensku,” konštatuje a hneď dodá, že spájanie vína a jedla je niečo, čo by aj na Slovensku bodlo rozvíjať.

Pri jedle, rovnako ako pri víne totiž pokladá za dôležité, aby sme si kládli otázky:

  • jeho pôvodu,
  • ako bolo dopestované,
  • a prečo ho vlastne chceme jesť.

“Sme to, čo jeme a pijeme,” uzatvára a na otázku, či má v pláne importovať gastronomické zážitky aj ku nám, odpovie, že jedného dňa určite.

Výber vín

Bonka

  • Perlivé víno vyrobené metódou non traditionelle
  • Ján Záborsky bublinky miluje: “v Tekove sú ideálne klimatické podmienky na výrobu perlivých vín”
  • Zmes viacerých ročníkov a viacerých odrôd
  • Víno nie je degoržované, takže prirodzene obsahuje sediment
  • Inšpiráciou pre názov vína bola majiteľka susedného (dnes už Janovho) vinohradu, ktorú prezývali Bonka.

Happiness

Pesecká leánka si v pivnici Brhlovce prešla svojím vývojom.

Ako išli roky, nechávali ju čím ďalej tým dlhšie na šupkách – skončilo to na dnešných siedmich dňoch, čo ešte nie je oranžové víno, ale farba a chuť je špecifická:

“Má omnoho viac tanínov, aromatika je mierne potlačená… je to mohutnejšie a výraznejšie víno, než ako sme na peseckú leánku z nášho regiónu zvyknutí.”

Surreal

Pinotom sa v našich vulkanickým oblastiach darí, napríek tomu, že v minulosti neboli až tak populárne:

“…dokážeme z nich vyrábať veľmi unikátne vína.”

📕 Páčil sa ti článok? Stiahni si E-book, ktorý mapuje
vínne dianie v celom levickom terroiri (2023).

Pošleme ti ho ZDARMA:

 

Kontakt