Marcel Mäsiar: Šiklóš bude presláveným terroirom | Mäsiar Wines Levice

Za stromami Marcelovej vinice je Šiklóš. Hovorí, že keby bol priesvitný, dovideli by sme až na Zobor. “Niektorí to tu volajú malé Toskánsko,“ obzriem sa. Nie sú ďaleko.

📕 E-book, ktorý mapuje vínne dianie v celom levickom terroiri: Stiahni si ho už dnes, úplne ZDARMA!

“Znamená to čo najmenej zásahov, jednak vo vinohrade, že nerobíš mnohé kultivačné práce, čo sa týka pôdy. Necháš ju prirodzene zatrávniť, maximálne ju niekoľkokrát za sezónu pokosíš, pomulčuješ, aby sa vinič v tej tráve nestratil,” vysvetľuje Marcel základy naturálneho vinárstva.

“A vôbec nepoužívaš komerčné postreky, maximálne nejaké ekologické prípravky.”

Vinica, v ktorej sme, je relatívne mladá – vysadená pred šiestimi rokmi: žije len z toho, čo jej dá pôda a slnko,” hovorí Marcel. A juhozápadná veterná poloha jej v tom pomáha – vďaka neustálemu vánku sú tu plesne a choroby viniča prirodzene oslabené.

Postupy v Pivnici

I. Ako jasný naturálec, Marcel necháva aj biele odrody macerovať na šupkách. Že ako dlho? To závisí od typu hrozna. Podľa toho, koľko obsahuje cukru a kyselín, sa vyhodnotí potenciál daného hrozna na dĺžku macerácie.

II. Potom sa víno fermentuje.

Marcelova pivnica sa nachádza v studenej doline pod vinohradmi v Leviciach – a je naozaj studená. To má vplyv na proces kvasenia, ktorý tu kvôli nízkej teplote prebieha pomalšie. Marcel je presvedčený, že sa to odráža na špecifickosti jeho vín. Že ako? To už sa spýtajte Marcela pri najbližšej degustácii…

III. Po fermentácii dochádza k číreniu vína

“Tu opäť nepoužívame žiadne prípravky, len gravitáciu, ktorou pomôžeme stočiť víno najprv z hrubých a potom z jemných kalov.”

IV. Medzi mladým vínom a fľašovaním si Marcel necháva aspoň rok.

Na otázku, že ako vie, kedy je ten správny čas, odpovie ako správny vinár, “keď už som s tým stotožnený”.

Aby sa víno zastabilizovalo, je takmer nevyhnutné pridať malé množstvo síry. Pri naturálnych vinároch často hovoríme o pomeroch 10-20 mg/l, ktoré sú výrazne nižšie ako stanovené limity bionormy.

Získané chute

Čo ľudí ťahá k naturálnym vínam?

“Tak, ako kávu nepijú deti, tak aj pri víne to príde postupne. A zrazu zistíš, že víno nie je len kyslé, alkoholické a neviem-aké, ale môže mať tisíc nuansí… a tie sú zaujímavé a chceš ich spoznávať.”

A ako ich ale začal spoznávať Marcel?

“Mal som meniny 20. Apríla 2013, tak sme išli na jednu degustáciu a tam sa to nejako zlomilo a uvedomil som si, že koľko podôb majú vína…” A bolo to zhodou okolností u jedného z jeho súčasných mentorov. Spomína, že v tom istom roku spravil prvé dobré víno a odvtedy s tým neprestal. Z koníčka sa stala vášeň a od minulého roka (2022) je už registrovaným vinárom.

Šiklóš sa stane presláveným terroirom (či?)

Podložie je jedným z troch najdôležitejších faktorov, ktoré formujú chuť vína. Tie ostatné dva sú počasie a odroda hrozna.

A podložie Šiklóša má podľa Marcela vínnemu svetu čo ponúknuť: “Je tu spomínaný travertín, ktorý je zložením vápenec. Ale tým, že tu pred pár miliónmi rokmi pôsobila minerálna voda, ktorá ním prechádzala, tak je iný.” Dodnes v tejto oblasti máme rôzne minerálne a termálne pramene: “Aj tu sa v istej hĺbke pri vrtoch dostaneme k tej vode.”

Výber vín

Virgin

  • Oranžové víno z panenskej úrody Sauvignon blanc
  • Panenský paradox: tieto úrody zvyknú byť ovocné a ľahké, no tu máme komplexné víno. Je to spôsobené tým, že “sme na travertínovej kope, ktorá je veľmi vysoko – tak meter dva pod zemou. Tie korene do nej veľmi rýchlo vošli a ťahali z nej tú mineralitu”.

Tropical

  • Petnat s ovocnými tónmi
  • “Chutí ako tropický sirup alebo ananás, preto ten názov.”
  • Spôsob výroby: pred ukončením fermentácie sa víno stočí a nafľašuje do tlakovej nádoby s korunkovým uzáverom. Fermentácia dobehne priamo vo fľaši, čo vytvorí oxid uhličitý (bublinky).

OXI

  • Cuvée Chardonnay + Tramín červený
  • Šupky Tramínu červeného a zrenie v dubovom sude sa podpísali pod sýtu farbu: “Je to najoranžovejšie víno, aké mám.”
  • Komplet naturál: Víno je úplne nesírené
  • Beginner-friendly: Ľahko pitné oranžové víno vhodné pre začiatočníkov, ktorí hľadajú prvý kontakt: “Niektoré oranžové vína sú dosť ťažké. Hlavne pre tých, ktorí prichádzajú z moderných vín, to môže to byť chuťový šok.”

📕 Páčil sa ti článok? Stiahni si E-book, ktorý mapuje
vínne dianie v celom levickom terroiri (2023).

Pošleme ti ho ZDARMA:

Kontakt