Odrodu, na ktorú nedá dopustiť žiadny vinár z okolia, vraj sprevádza kontroverzná minulosť. Oficiálne stanovisko je jasné: Pesecká leánka sa k nám v druhej polovici 20. storočia dostala z Rumunska, začala sa tu pestovať, a ujala sa. End of story. Ale veci často nebývajú také priamočiare, a zamotaný osud zastihol aj túto, teraz už typickú, odrodu nášho terroiru.
📕 E-book, ktorý mapuje vínne dianie v celom levickom terroiri: Stiahni si ho už dnes, úplne ZDARMA!
Výrobu vína sa naučili od ich otca ešte v detstve. Spolu s bratom sa ako deti zúčastňovali oberačiek a potom aj výroby vína: “Keď sme predali spoločne vyrobené víno, ako odmenu sme dostali televízor do našej izby,” spomína na začiatky vinárčenia Dóra Jankovič Palík.
Tajomstvo Leánky
Odrodu, na ktorú nedá dopustiť žiadny vinár z okolia, vraj sprevádza kontroverzná minulosť.
Oficiálne stanovisko je jasné: Pesecká leánka, alebo Fetească regală, sa k nám v druhej polovici 20. storočia dostala z Rumunska, začala sa tu pestovať, a ujala sa.
End of story.
Ale veci často nebývajú také priamočiare, a zamotaný osud zastihol aj túto, teraz už typickú, odrodu nášho terroiru. Tak napríklad predstavitelia Pivnice Palik chcú objasniť pôvod Peseckej leánky. Dostali totiž informácie, ktoré ich nútia pochybovať o tom, že Pesecká leánka je to isté ako Feteasca Regala.Pripúčťajú možnosť, že ide o odrodu samu o sebe, ktorá vznikla krížením práve Feteascy s Muškátom žltým a Medovcom – a to priamo na území dnešných vinohradov Pivnice Palik v Peseku.
Dóra vysvetľuje, že majú pádne dôvody obhajovať toto stanovisko: informáciu im totiž poskytol Ernest Horňáček, jeden zo šľachtiteľov, ktorý vraj Peseckú leánku v Peseku sám krížil. Okrem toho aj “list a plod Peseckej leánky je jasne rozpoznateľný od iných odrôd, dokonca aj od odrody Feteasca regala”.
Je to skutočne napínavý príbeh – no zatiaľ postavený len na domnienkach.
Pravdu odhalia až genetické a morfologické štúdie o pôvode odrody, ktoré v posledných rokoch dotuje Pivnica Palik. Takže si musíme počkať…
Čo obnáša výroba BIO vín?
Iba z kvalitného hrozna sa dá vyrobiť kvalitné víno.
To je hlavná myšlienka, v ktorej prospech sa Pivnica Palik zriekla bežných postupov v poľnohospodárstve a prešla na aplikovanie biohospodárskych metód.
Znamená to, že všetky ich produkty sú uznanými biopotravinami cez ÚKSÚP a BIOKONT CZ.
Dra vníma bio režim ako dôležitú zmenu v životnom štýle: “Cieľom biopestovania je vytvoriť potraviny, ktoré neobsahujú zvyšky škodlivých látok pre ľudí a zvieratá, a ktoré neuvoľňujú takéto látky do nášho životného prostredia.”
A aké sú nástroje bio-vinára?
- filtrácia
- kvasinky
- regulácia teploty
- antioxidanty (kyselina vínna)
- vitamíny a minerály pre kvasinky
- prípravky na čírenie – napríklad vaječná, hrášková, či ryžová bielkovina
V 200-ročnej pivnici Eszterházyovcov
V Želiezovciach a okolí sa hrozno pestovalo už v časoch renesancie, no najvýznamnejší rozvoj nastal na konci 18. storočia.
Majetok Želiezovského panstva sa dostal do rúk grófskej rodiny Eszterházyovcov. Tá postavila napríklad miestny kaštieľ, ako aj veľkolepý pivničný komplex na vinohrade v Peseku. Už vtedy sa vína vyrobené v tejto pivnici vyvážali na stoly viedenskej šľachty.
A výroba vína tu neutíchla – dnes prebrali štafetu Palíkovci.
Začiatky však nemali ľahké – pivnicu s vinohradmi odkúpili v roku 2003, len 2 roky po tom, ako celý objekt vyhorel. Pred pokračovaním v tradícii tak museli podstúpiť kompletné obnovenie vinohradov a rekonštrukciu pivnice.
Výber vín
Pesecká leánka 2022
Na sviežo kyslý korpus sa viažu arómy agátového kvetu a medu. Vonia ako Muškát a je mocný ako Rizling. Jeho konzumáciu odporúčame na akúkoľvek príležitosť!
Rizling vlašský 2022
Cítime v ňom pre odrodu charakteristické rezké kyselinky. Citrusový charakter sa skrýva za dominantnou chuťou horkých mandlí. Skvelé osvieženie po dobrej večeri.
Veltlínske zelené 2022
Buké, ktoré najlepšie charakterizuje aróma zrelých hrušiek a banánov. Harmonická, ale mohutná arómová štruktúra robí tento nápoj obľúbeným u väčšiny z nás.
Cabernet sauvignon 2022
Toto víno opustilo charakteristickú ovocnosť svojej odrody a za chuť si vybralo arómu tmavej čokolády a vanilky. Jeho farba je sýto červená a vyznačuje sa plným telom.
Víno z čiernych ríbezlí
V roku 2016 začala Pivnica Palík ako odpoveď na rastúcu popularitu ovocných vín rozvíjať novú technológiu výroby.
Dnes v ich ponuke nájdete vína vyrobené z 11 druhov ovocia, kvetov a zeleniny:
- višne,
- slivky,
- jahody,
- maliny,
- ananás,
- moruše,
- marhule,
- mandarínky,
- bazové kvety,
- čierne ríbezle,
- a dokonca paradajky.
V kategórii ovocných vín sú čierne ríbezle najpopulárnejšie.
Charakteristický ríbezľový buket tu krásne harmonizuje sladko-kyslú povahu vína. Odporúčame na priateľské stretnutia, grilovacie a gulášové párty.
Paradajkové víno
Niekto považuje za nemysliteľné vyrábať víno zo zeleniny, vinárstvo Palik však túto mienku vyvracia a dokazuje nemožné.
Tmavo zlatá farba paradajkového vína z domácej úrody sa vyznačuje stredným obsahom kyselín, plným telom a mierne horkou, charakteristicky paradajkovou chuťou. Víno je suché.
📕 Páčil sa ti článok? Stiahni si E-book, ktorý mapuje
vínne dianie v celom levickom terroiri (2023).
Pošleme ti ho ZDARMA:
Kontakt
Kde kúpiť vína z Pivnice Palik a dohodnúť degustáciu či oslavu?
- web: biocentrumshop.sk
- facebook: palik.biocentrum
- instagram: biocentrumshop