“Lebo ty to moderným spôsobom síce dáš do peknej a ľúbivej podoby, ale zároveň tým zotrieš tú inakosť,” čím myslí podložie, ročník a podmienky, v ktorých hrozno rástlo a spracovávalo sa.
📕 E-book, ktorý mapuje vínne dianie v celom levickom terroiri: Stiahni si ho už dnes, úplne ZDARMA!
Keď sedíš na teraske pred Rotundou na hrade, si svedkom dvoch odlišných svetov.
Naľavo ti rušná, autami zaneprádznená križovatka kradne pozornosť. Napravo sa rozľahlá zelená plocha lenivo obaľuje do štebotu vtáčat, pozostatkov hradu a občasnej buriny. Dve reality – a v ich strede si ty.
“Momentálne tu máme naše priestory, ktoré slúžia ako vysunutá pivničná miestnosť,” hovorí predstaviteľ naturálneho vinárstva Ján Svetík a dodáva, že sa tu robievajú aj prezentácie vín, riadené degustácie, či menšie spoločenské akcie a podujatia: “Stačí sa ozvať,” dodáva.
Jano je typický vinársky príbeh – víno robil jeho otec aj starý otec, on sám vinicu nenávidel, no nakoniec v nej skončil. Čím je ale atypický?
Dokonale nedokonalé vína
Janove vinárstvo je úplná one-man-show a vyznačuje sa minimálnymi vstupmi vo vinohrade aj v pivnici:
- víno nefiltruje
- používa len lokálne hrozno z vlastných vinohradov
- pri spracovaní len základnú technológiu (mlynkoostopkovač a lis)
- minimálne množstvo síry: vína bez chemikálii, selektovaných kvasiniek či enzýmov
Jano sa usmeje a povie, že dnes sa aj iné vinárstva vracajú späť k tradícii: “chcú mať čo najautentickejšie chute z regiónu, v ktorom víno vyrábajú,” a to kvituje.
Naráža na to nesnažiť sa dosiahnuť nadštandardné prejavy vína, ktoré by sa v tom víne prirodzene nevyskytli. Netlačiť víno do niečoho, čím nie je a netuningovať jeho chute rôznymi aditívami: “Ty to moderným spôsobom síce dáš do peknej a ľúbivej podoby, ale zároveň tým zotrieš tú inakosť,” čím myslí podložie, ročník a konkrétne podmienky, za ktorých hrozno rástlo a spracovávalo sa.
Ľudia ale nemajú veľa možností ochutnať autentické vína.
“Keď ideš v hociktorom meste do podniku, väčšinou dostaneš to štandardné slovenské víno, ktoré je kvalitné, ale uniformné. Či ho budeš piť v Bratislave, Rači alebo v Krtíši, tie vína sú si veľmi podobné.” Vinárstvo Svetík sa od tejto rétoriky odpája a robí vína, ktoré majú silný prízvuk svojho regiónu.
Ako robiť osvetu stratenej destinácii
Pred 11 rokmi založilo 11 vinárov OZ Terroir Tekov. Medzi nimi bol aj Jano.
Boli to vinári “z každej oblasti a z každého myslenia”, ktorí sa rozhodli spojiť sily a dať do popredia Levický terroir: “Je to najväčší okres v republike – veľa atraktívnych vecí čo sa týka pamiatok a prírody, ale zároveň ako keby sme ani neexistovali…” počujem náznak zúfalstva v hlase a súhlasím s tým, že keď v Bratislave spojíš slová víno a Levice tak ľudia ani netušia, kde sú Levice.
Terroir Tekov to však pomaly napráva, a celkom úspešne: Viackrát do roka organizuje podujatia v Leviciach a dáva do pozornosti náš jedinečný vinársky región.
Jedinečný, ale čím?
Vína s príchuťou sopečného prachu
“Myslím si že naše vína patria medzi to najkrajšie čo na slovensku máme,” Jano vysvetľuje, že vulkanické podložie je v strednej Európe nezvyk.
“Výbuch sitna zabezpečil, že my sme tu o pár miliónov rokov na to mohli nielen ťažiť zlato a striebro ale aj vyrábať skvelé víno.” Na Slovensku je už len jeden región s podobným podložím, a to je slávny Tokaj. V okolitých krajinách sú takéto podmienky raritou, aj preto tam naše vína idú na odbyt. Naši vinári tam majú viac zákazníkov, než doma.
Veď čo je doma, to sa nepočíta, uzatvára nadnesene Jano.
Alibernet žije vďaka Slovensku
Jano zostáva pri odrodách, ktoré v našom terroiri overil čas:
- pestuje biele odrody ako Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Pinot blanc, Rizling rýnsky a Tramín červený
- pestuje modré odrody ako Frankovka, Svätý vavrinec, Pinot noir a Alibernet
A práve Alibernet predstavuje zvláštny príbeh, pretože sa sem pôvodne vôbec nemal dostať.
Vvyšľachtili ho v bývalom sovietskom zväze v Odese, spojením dvoch klasických odrôd cabernet sauvignon a alicante bouschet. Zatiaľ všetko normálka, ale Alibernet bol vyšľachtený za nezvyčajným účelom: farbiť víno.
Teda nemal byť zaujímavý ako odroda sama osebe, ale skôr ako “zlepšovák” k iným vínam.
Stačilo pridať malé množstvo do inej odrody – víno sa pekne zafarbilo, pričom nezmenilo charakter daného vína. “U nás to bol profesor Kraus, na zemědelskej škole v Brne, kto to doviezol na Moravu,” lenže Morava sa pre túto neskoro dozrievajúcu odrodu ukázala príliš studená. A tak Alibernet putoval na naše o dva stupne teplejšie územie.
V Levickom regióne sa vysadili najväčšie výmery.
Napriek tomu sa Alibernet až donedávna nereprezentoval ako samostatné víno: “vinári ho používali, ale nepriznávali sa k tomu”. Čo v skutočnosti nechceli priznať, bolo to, že farbia frankovku alibernetom.
A práve v tých časoch – boli to divoké 90. roky – zablúdil Alibernet aj do Janovho pohára: “Ja som alibernet prvýkrát okoštoval v 96-tom a odvtedy pijem červené víno.” Bola to láska na prvý pohľad – a prvé víno, ktoré začal systematicky vyrábať.
Takže šťastný koniec – pre Alibernet, pre vinárstvo Svetík, a hlavne pre bonvivánov degustátorov.
Výber Vín
Alibernet 2011
- Je to krásna ukážka toho, čo alibernet robí alibernetom: masívna farba, taníny a zároveň ovocné tóny chuti
- Alibernet je špecifický tým, že potrebuje čas aby vyzrel aj vo vinici aj v pivnici: “To nie je víno, ktoré sa dá do fľaše po prvom roku bytia.”
- Ležalo v starom dubovom sude 7 rokov a potom sa nafľašovalo
- Ideálny k dobrému steaku alebo k divine
Triada
“To spojenie vzniklo, pretože každý z tých ročníkov predstavoval niečo výnimočné.”
Je to cuvée troch ročníkov Frankovky:
- 2009 – bol to posledný kompexný ročník, aj preto tvorí 2/3 tohto vína
- 2013 – ročník, ktorý mal aj telo aj vôňu: bola to tá klasika, ktorú tu poznáme: čerešňa, višňa a krémové telo
- 2016 – výnimočný svojou ovocnosťou višňového kompótu vrámci aromatiky aj chuti a zároveň víno so štíhlym telom
všetky 3 vína ležali do mája 2023 v starých drevených sudoch.
Saint Orange
Je to úplne iný štýl vína, ktorý sa s bielym ťažko porovnáva: “do toho vína sa dostávajú chute a vône, ktoré by sa do bieleho vína nikdy nedostali.”
- Cuvée oranžového vína z odrôd Veltlín + Pinot blanc + Rizling rýnsky + Tramín červený + Pesecká leánka
- Fľaška si vyslúžila názov Saint Orange, pretože je z vinohradov, pri ktorých stojí kaplnka svätého Urbana
📕 Páčil sa ti článok? Stiahni si E-book, ktorý mapuje
vínne dianie v celom levickom terroiri (2023).
Pošleme ti ho ZDARMA:
Kontakt
Alebo priamo na hrade: Rotunda Wine bar & Caffe
– P. O. Hviezdoslava, 934 05 Levice