V areáli vo Farnej sa snúbi vidiek s pôvabom: vinohradmi sa tu preveziete na elektrických golfových autíčkach. Spravte si tu piknik, alebo navštívte vinohradnícku stodolu s múzeom historických traktorov. A počas prechádzky na vás kde-tu vykuknú umelecké diela.
📕 E-book, ktorý mapuje vínne dianie v celom levickom terroiri: Stiahni si ho už dnes, úplne ZDARMA!
Vinárstvo Viajur začalo písať novodobú históriu v roku 2016, kde naviazalo na výrobu Svätojurského vína v kaštieli Pálffy a tiež na usadlosti Farná, v ktorej sa rozprávam s výrobným riaditeľom Tomášom Dilongom.
Dve usadlosti
Cieľom bolo vybudovať vinárstvo priamo vo viniciach v blízkosti Bratislavy – vinárske mestečko Svätý Jur bol preto jasná voľba. Ale keďže okolie hlavného mesta praje viac developerom ako poľnohospodárom, novovzniknuté vinárstvo sa začalo rozhliadať aj po iných kútoch Slovenska – a objavilo Farnú.
Víno bolo aj tu odjakživa tradíciou, no keď sa predstavitelia vinárstva Viajur rozhodli tento kúsok zeme zrekonštruovať a priviesť naspäť k životu, vinohrady tu ležali ľadom takmer dve dekády.
Viajur má teda dve usadlosti, z ktorých každá sa vyznačuje unikátnym terroirom.
V okolí Svätého Jura sa vinič pestuje na strmých terasovitých svahoch nad mestom a zloženiu pôdy dominuje žula a rula. Od Tomáša sa dozvedám, že to je výborné pre pestovanie rizlingu rýnskeho.
Vo Farnej je zloženie pôdy odlišné: pôda je tu omnoho úrodnejšia, prevláda černozem, hnedozem, pieskovec.
Teplejšia podnebná klíma tu nahráva pestovanou modrých odrôd, a na to stavil aj Viajur.
Pestujú sa tu odrody ako:
- Cabernet sauvignon,
- Frankovka modrá,
- Cabernet franc,
- Pinot noir,
- Merlot,
- Dunaj
Ten posledný je slovenský novošľachtenec a typický pre tento región: pôvodne sa vyšľachtil v neďalekom Strekove, odkiaľ má Viajur aj jeho výsadbový materiál.
Treba zažiť
Vinárstvo tvorí takmer 30-členný tím a Tomáš vášnivo hovorí o budovaní značky, ktorá tu siaha ďaleko za výrobu a predaj vína: chcú sa podieľať na krajinotvorbe.
Rozhliadnem sa.
Okrem vinohradov tu v ekologickom režime pestujú aj zeleninu a ovocie a majú registrovaný chov včiel. Všetky ich čerstvé produkty ďalej putujú do Hotela Lomnica a do Kaštieľa Pálffy.
Areál vo Farnej je hotová agroturistika, ktorá ponúka možnosti previezť sa vo vinohradoch na elektrických golfových autíčkach, dať si piknik, či navštíviť vinohradnícku stodolu s múzeom historických traktorov. Rovnako sa tu na obdiv ponúkajú umelecké diela, ktoré vykúkajú spoza viniča.
Zážitok navyše predstavujú aj farebné vtáčiky, ktoré dostali prezývku slovenské papagáje: „Kedysi sa tu ťažil pieskovec, do ktorého si spravili hniezda včeláriky zlaté,“ Tomáš dodá, že sa sem z teplých krajín vracajú každý rok.
Vrámci ovocného sadu sú tu vysadené aj staré odrody ovocných stromov, ktoré pomaly miznú z našich záhrad. Všimnete si tu napríklad mišpule a dule, ale aj menej typické mandľové sady, figy či dokonca olivy.
Tomáš medzi rečou načrtne aj ambiciózne plány vybudovať na usadlosti malú kontaktnú zoo, a nakoniec to tajomne uzavrie: „Páči sa nám, akým smerom sa to uberá.“
Unikátny súzvuk tradičného s moderným
Predstavitelia Viajur sa sympaticky zriekli dogmatického nasledovania takého či onakého postupu.
Používajú ich všetky, podľa toho, aby dosiahli čo najkvalitnejší výsledok. V závislosti od odrody a počasia sa každoročne v pivnici rozhoduje „či sa hrozno bude macerovať alebo nie, či bude spracované aj so strapinou alebo bez, a či zvolíme riadenú fermentáciu alebo spontánne kvasenie….“
To je tá úcta k tradícii, vysvetľuje Tomáš, ale za použitia moderných technológií, keď sú potrebné.
A keď už sme pri tej inakosti. Viajur:
- Oberá biele odrody často na dvakrát,
- Svoje vína aj nepasterizované hroznové šťavy plní do plechoviek,
- Umelecké diela umiestňuje na etikety svojich vín, ale aj priamo do vinohradov
- Na Usadlosti Farná disponuje fotovoltaickými panelmi, čo vinárstvo robí úplne sebestačným vo výrobe elektriny
Výber vín
Sauvignon blanc
- Hrozno z usadlosti Farná, r.2022
- Charakterovo typický Sauvignon blanc: má výraznú expresívnu vôňu čerstvo pokosenej trávy
- Oberá sa na dvakrát – časť viniča sa oberá skôr, kvôli tomu, aby sa zachovala sviežosť, šťavnatosť a pikantné kyseliny
- Druhý zber v tom istom vinohrade potom víno dopĺňa o tóny tropického ovocia, vyzreté a plné telo
Rizling Liebling
- Rizling rýnsky vypestovaný na usadlosti vo Svätom Jure
- Víno s pevnými malokarpatskými kyselinami, vybalansované nádherným zbytkom zvyškoveho cukru.
- Nižšie percento alkoholu – fermentácia zastavená na 9%
Dunaj
- Hrozno pestované na usadlosti Farná
- Dokonale reprezentuje potenciál tohto kraja
- Opulentné víno so 14% alkoholu, prešlo si zrením v barikových sudoch
📕 Páčil sa ti článok? Stiahni si E-book, ktorý mapuje
vínne dianie v celom levickom terroiri (2023).
Pošleme ti ho ZDARMA:
Kontakt
web: viajur.sk
insta: viajursk
facebook: viajur