OBJAVUJTE MORUŠU ČIERNU V PUKANCI

Náučný chodník o moruši čiernej je venovaný zriedkavému druhu ovocného stromu, ľudovo nazývaného viničná jahoda.  Náučný chodník vás prevedie najkrajšou časťou obce Pukanec. Je to historická vinohradnícka a pivničná oblasť „Vajrab“. Pivnice tu kopali už nemecký baníci, ktorí sa venovali aj tejto činnosti po tom, ako sa vzácne kovy v zemi minuli.

V roku 2007 sa odhadoval počet exemplárov stromov moruše čiernej na Slovensku okolo 1 000. V Pukanci a v jeho okolí rastie do 500 exemplárov, čo predstavuje najväčšiu zdokumentovanú koncentráciu tohto výnimočného stromu v strednej a západnej Európe. Moruša čierna sa v oblasti Pukanca vyskytuje len v miestach, kde rastie alebo v minulosti rástol vinič hroznorodý (Vitis vinifera). Vek viacerých stromov sa odhaduje na 300 až 400 rokov.

Kto sa zaslúžil o ich hromadnú výsadbu pred storočiami práve v Pukanci a v jeho okolí, nie je známe. V roku 1988 boli vyhlásené za chránený prírodný výtvor Pukanské moruše čierne (dnes táto kategória chráneného územia už neexistuje). V roku 2018 sa tu na oslavu tohto jedinečného stromu konal prvý krát Festival moruše čiernej, ktorý kočuje po obciach, kde sa moruša vyskytuje.

Názvy informačných panelov

  1. Úvodný informačný panel (v centre obci)
  2. Čo u nás uvidíte
  3. Moruša čierna
  4. Liečivé účinky moruše čiernej
  5. História
  6. Využitie moruše čiernej
  7. Gwerkov výhľad

Objavujte „Náučný chodník o moruši čiernej“ v krátkej reportáži: