Nad tekovským regiónom zažiarilo Zlaté slnko

Nebýva zvykom, aby si polovicu cien v celoslovenskej súťaži odniesli produkty z jedného regiónu. No, lokálnym produktom z Tekova sa to podarilo. V súťaži remeselne dorábaných potravín s názvom Zlaté slnko si z ôsmich kategórií domov odniesli rovno štyri víťazstvá. Tri z lokálnych produktov sú súčasťou Trhu Zeme v Bátovciach, ktorý svojou jedinečnosťou už figuruje na mape sveta, štvrý z nich súvisí s vinicami. Poďme si víťazov bližšie predstaviť …

Súčasťou bátovského Trhu Zeme je už od jeho začiatku Farma Na háji. Neskôr sa na nich objavili aj Brhlovské podlievané buchty a Malá lesná manufaktúra. K lokálnym pestovateľom vínnej révy a producentom kvalitných remeselných vín patrí aj Pivnica Brhlovce, štvrtá z ocenených.

Marcela Nemcová a Miroslav Slížik z Farmy Na háji v Devičanoch sa pre ekologicky vedenú farmu rozhodli hneď na začiatku svôjho pôsobenia. Pôvodný plán bol pestovať bylinky, no výrazná prevaha dopestovaného ovocia im  plány zmenila. Nosným pilierom ich farmy sú jabĺčka, jablčný mušt, aj v kombinácii s rôznymi druhmi ovocia. Obľúbené sú sušené jabĺčka a ovocný čaj z jablčných výliskov so šípkami a bylinkami. K tomu patria kompóty a lekváre z rôznych druhov ovocia, aj menej tradičných, ako napríklad mirabelky. Široké spektrum výrobkov doplnili nedávno sirupmi – všetko vlastné netradičné receptúry – netušiac, že zanedlho zabodujú aj v súťaži.

Víťaznému Bylinkovému sirupu v kategórii Nealko paradoxne pomohla korona. Rok 2020, prekypujúci hojnosťou ovocia, neumožňoval jeho predaj v zatvorených prevádzkach. Práve vtedy sa zrodil nápad so sirupmi aj víťazná receptúra – kombinácia jablkovej a hroznovej šťavy spolu s výraznými bylinkami. Farma Na háji si svoju cestičku dláždi už dlho a bylinkový sirup rozhodne nebude jej posledným prekvapením …

Jemnulinké kysnuté cesto, slivkový lekvár a štyri druhy bohatej posýpky. Reč je o Brhlovských podlievaných buchtách, ktorých oprášená, približne 80 rokov stará receptúra si doslova podmanila davy. Za jej znovuobjavením a propagovaním stojí trojica Brhlovčaniek – Eva Homolová, Adriana Stanková a jej dcéra Monika Ježíková, ktoré zároveň reprezentujú tri rôzne generácie gazdiniek. Brhlovské podlievané buchty vraj kedysi nesmeli chýbať pri žiadnej udalosti, no na chvíľu sa na ne akosi “pozabudlo”.

K ich zviditeľneniu prispela aj snaha nadšencov obnoviť kultúrny život v obci a zachrániť a zreštaurovať unikátne obrazy v  miestnom Kostole Sedembolestnej Panny Márie. A tak sa šikovné žienky vybrali s podlievanými buchtami na trhy a súťaže a odvtedy ich už nasmažili tisíce. To však nie je úspech jediný. Dnes už sú Brhlovské podlievané buchty nositeľkami Chránenej zemepisnej značky PGI a „laureátkami” súťaže Zlaté slnko v kategórii Pekáreň.

Keď sa Majka Svrčková spolu s priateľom prisťahovala na samotu na úpätí Štiavnických vrchov, netušila, že tu nájde svoj skrytý poklad v podobe košatého stromu gaštana. Všetko na ňom vraj bolo nádherné – listy, kvety aj plody. A práve tie bolo potrebné spracovať.

Trvalo však tri roky, kým sa prepracovali ku Gaštanáde – lahodnej gaštanovej pochutinke, ktorá si vyslúžila víťazstvo v kategórii Skrytý poklad. Dnes už je Gaštanáda súčasťou Malej lesnej manufaktúry, v ponuke ktorej nájdete aj iné netradičné druhy lesných a lúčnych plodov. Gro tvoria produkty z jedlých gaštanov, zo vzácnej Moruše čiernej, ale aj z trochu zabudnutých či starodávnejších odrôd dulí a mišpulí. Čo poviete, oplatí sa ochutnať …

Brhlovce ukrývajú nejednu jedinečnosť. Okrem unikátnych skalných obydlí či kultúrnych pamiatok, sú nimi aj lokálne vinohrady, ktorých tufové podložie dodáva vínam istú výnimočnosť. Darí sa tu Peseckej leánke, Veltlínskemu zelenému aj Frankovke modrej. Kým pôda je pre nich zdrojom živín, skalné obydlia zase jedinečným prostredím pre ich správne vyzrievanie.

Víno  je súčasťou gastronómie, aspoň tak o ňom hovorí Ján Záborský z Pivnice Brhlovce, ktorý za šumivé víno s názvom Bonka získal ocenenie v kategórii Alko. Je dôležité vedieť jedlo “spárovať” s vhodným druhom vína, aby vám v konečnom dôsledku prinieslo pravý gurmánsky zážitok. Svoje kulinárske schopnosti prepája so znalosťami vín a rád skúša nové chute. S vínom precestoval kus sveta a spoznával gastronómiu iných krajín. Jeho vína dnes už môžete ochutnať aj v New Yorku, Londýne, Kórei či Japonsku …

Čo dodať na záver? Už len pár detailov: Súťaž zameraná na špeciálne a remeselné potraviny sa konala pod taktovkou siete potravín YEME. Dvanásťčlenná porota ochutnala viac ako 100 druhov potravín zaradených do ôsmich kategórií: Mliečne, Lahôdky, Špajza, Káva a čaj, Pekáreň, Alko, Nealko a bonusové ocenenie s názvom Skrytý poklad. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo 24. apríla 2024 v Slovenskej národnej galérii v Bratislave.

Všetkým ocenením z úprimného srdca gratulujeme. Nech je pre nich región Tekova inšpiráciou aj naďalej …