Santovka

Termálne prekvapenie v Regióne Tekov

Na Slovensku, ako aj v strednej Európe, nie je mnoho obcí, ktoré by sa mohli pochváliť takou starobylou históriou, ako to môže urobiť obec Santovka. Jej chotár bol vďaka termálnym prameňom osídlený už od najstarších čias. Maďarovce, dnes súčasť obce Santovka, dali názov kultúre zo staršej doby bronzovej. „Santovská kyselka“ je a aj bola zaujímavým podnikateľským cieľom pre obchodníkov, podniky a novodobé spoločnosti. Pitie minerálnej vody podporuje duševné zdravie človeka vrátane rýchlej regenerácie organizmu pri vynakladaní fyzickej námahy. Zaujímavosťou tejto termálnej vody je aj jej biologická aktivita a prenikanie prírodných minerálnych látok pri kúpeli pokožkou priamo do ľudského tela.

Čo zažiť a spoznávať

Možnosti pre trávenie dovolenkových dní na Santovke sú predovšetkým spojené s termálnym kúpaliskom. Termálna voda na Santovke „má chuť kyselky, sírny pach a je belavej farby, akoby zakalená“, napísal kedysi Matej Bel o minerálnych vodách na Santovke. Dnes si môžete vychutnávať pobyt v termálnej vode vo vybudovaných moderných bazénoch. V minulosti tu boli vysekané travertínové prírodné bazény, do ktorých ste sa mohli namočiť, keď ste prechádzali oblasťou.

Počas letnej sezóny, od mája a v čase priaznivého počasia až do konca septembra, sú v prevádzke vonkajšie bazény, ktoré sú napĺňané výlučne termálnou prírodnou vodou priamo z geotermálneho prameňa, nachádzajúceho sa v areáli kúpaliska. Santovská geotermálna voda vyviera s teplotou 27oC. Práve v jej prirodzenej podobe je v rovnováhe a priaznivo pôsobí  na zdravie a ľudský organizmus …viac o vode

Počas týždňa je v pravidelných intervaloch vymieňaná a tak je zaručená vždy jej čistota a čerstvosť.

Nie je to len kúpalisko, ktoré môžete objavovať počas návštevy obce. Môžete sa vydať na prechádzku, počas ktorej môžete objavovať travertínové kopy, z ktorých kedysi vyvierala termálna voda. Obec vám ponúka aj spoznávanie svojej histórie prostredníctvom prechádzky a obhliadky kúpeľného lesoparku, ktorého súčasťou je tiež historická filagória. Čo to presne je? Je to najatraktívnejšia historická kúpeľná stavba, akýsi drevený oddychový pavilón, ktorý slúžil na popíjanie minerálnej santovskej vody a oddych počas pobytu v kúpeľoch. Ďalšia z možností pre peknú prechádzku je prehliadka barokového kostola Nanebovzatie Panny Márie a historického kaštieľa rodiny Ňáriovcov, ktorý v súčasnosti slúži ako domov dôchodcov.

VITAJTE V KRAJI VODY

video
play-sharp-fill
VIAC INFO TERMÁLNE KÚPALISKO