Minerálna voda Santovka

Vznik santovských prameňov sa viaže na obrovský zlom v podloží, ktorý sa tiahne od Slovenskej brány neďaleko obce Rybník až k rieke Ipeľ.

Základné predpoklady vzniku termálnych výverov sú tektonické zlomy, ktoré vytvorili akési podzemné bariéry. Dochádza pri nich k zadržiavaniu vysokomineralizovanej vody v hĺbke a jej následné vyvieranie na povrch na stenách nepriepustných skál prostredníctvom priepustných poruchových línií. Počas jej cesty na povrch dochádza k jej premiešavaniu s menejmineralizovanou vodou. Takýchto miest je v oblasti Regiónu Tekov viac a všetky sú súčasťou významnej hydrogeologickej štruktúry nazývanej levická žriedelná línia.

Oblasť dnešnej obce Santovka je už po dlhé tisícročia osídlená. Dokazujú to hlavne archeologické vykopávky v okolí kúpeľov. Každoročne sú odkrývané a v priaznivých poveternostných podmienkach tu pracujú archeológovia na svojich vykopávkach. Santovka je ako archeologická lokalita známa už dlhšie. Bola vyhľadávaná úž v 19. storočí, presnejšie v roku 1876, kedy podnikali exkurzie do oblasti vedci z Budapešti v rámci programu svetového kongresu antropológie a archeológie. Prvky maďarovskej kultúry nájdené počas vykopávok v obci pri potoku Búr svedčia o využívaní miestnych prameňov už tisíce rokov späť do histórie.

Prameňov bolo v obci ešte do 70 rokov minulého storočia viacero, nachádzali sa v okolí kúpelov pri potoku Búr, ako aj na sever od obce na lúkach v oblasti nazývanej Budzgov. Najvýznamnejšími dôkazmi prítomnosti prameňov sú travertínové kopy, ktoré majú v strede kráter kde vyvierala kedysi minerálna voda. Najznámejšou travertínovou kopou, ktorá je vyhlásená za chránený prírodný výtvor, je Biely kameň. Nachádza sa v strede obce na rázcestí, kde sa cesta delí a pokračuje na západ a juh. Dnes už priamo nevyviera minerálna voda na povrch z tohto prameňa, návštevníci môžu obdivovať len výsledný kráter v strede travertínovej kopy a osviežiť sa Santovskou termálnou vodou, ktorú sa podarilo obnoviť z nového zdroja.

Minerálna voda Santovka – bohatá na magnézium, vápnik a vzácne lítium

Prírodná minerálna voda z lokality Santovka , zdroj B-6, má priaznivé výživové vlastnosti pre ľudský organizmus. Je to zmiešaný typ vody so zvýšeným obsahom viacerých dôležitých minerálov pre ľudský organizmus. Konzumáciou tejto vody sa zlepšuje denný odporúčaný príjem horčíka a vápnika , čo má význam najmä pri zvýšených stratách, alebo nedostatku týchto minerálov (pomerne často sa vyskytujúca deficiencia). Obsah sodíka je ľahko zvýšený, čo je výhodné pri jeho zvýšených stratách potením pri vysokej teplote okolia, pri športe a namáhavej práci. U pacientov s opuchmi a hypertenziou je však potrebné zarátať do denného príjmu aj sodík z minerálnej vody.
Obsah hydrogénuhličitanov zlepšuje alkalickú kapacitu krvi, čo je výhodné u všetkých stavov so sklonom k acidóze. U obličkových chorôb je vhodné konzumáciu minerálnej vody konzultovať s lekárom. Konzumácia tejto minerálnej vody nie je vhodná pre malé deti, u starších detí by sa mala konzumovať len pri zvýšenej  telesnej námahe spojenej s potením, ako suplementácia minerálnych látok. Oxid uhličitý prítomný vo vode zlepšuje chuť do jedla , zvyšuje diurézu. U konzumentov, ktorí preferujú vody bez oxidu uhličitého a tam, kde chceme zvýšiť alkalickú rezervu krvi, je potrebné CO2 z vody vytrepať.

Minerálna voda v ponuke:

  • Santovka sýtená
  • Santovka jemne sýtená
  • Santovka nesýtená

Kontakt

www.mineralkasantovka.sk

Li +, s.r.o.

Parková 181
Santovka
935 87

tel.: 0907 933 222

email: objednavka@mineralkasantovka.sk