Cyklotrasy v Regióne Tekov

Počet záujemcov a nadšencov o cykloturistiku každým rokom rastie. Rozvoj v tejto oblasti sa rozhodol Nitriansky samosprávny kraj podporiť už viac rokov dozadu. Je to produkt, ktorý je využívaný návštevníkmi regiónov a dokáže vytvoriť aj patričný záujem o destináciu. My sme sa rozhodli v trende rozvoja cykloturistiky napredovať a udržať nastavený trend v Nitrianskom samosprávnom kraji.

V Regióne Tekov sa trend značenia zaujímavých trás pre turistov začal písať už v roku 2017, kedy sa začali plánovať možné trasy, ktoré by mohli byť zaujímavé pre návštevníka mesta Levice a jeho okolia. Prvá trasa bola naplánovaná tak, aby spojila najzaujímavejšie časti mesta a jeho okolia. Levický hrad, vyhliadková veža pamätník na Vápniku, Termálne kúpalisko Margita-Ilona, pôvodný románsky kostolík v mestskej časti Kalinčiakovo a Horšianska dolina. Všetky miesta sú spojené nenáročnou trasou, ktorá vedie po málo frekventovaných cestných komunikáciách ako aj spevnených poľnohospodárskych cestách. Užívať si už ale môžeme aj ďalšie trasy, ktoré sa snažíme v spolupráci s cyklo-nadšencami navrhnúť a značiť na prepojenie okresného mesta s najzaujímavejšími miestami v regióne

UŹÍVAJTE SI VYZNAČENÉ TRASY PRE VÁS (linky na Cykloportál Slovenského cykloklubu Piešťany):

010 – Pohronská cyklomagistrála (Tlmače – Kalná nad Hronom – Jur nad Hronom) – Nenáročná cykloturistická trasa prepájajúca obce popri rieke Hron.

5124 – Levice – Horšianska dolina – Krásna regionálna cykloturistická trasa prepájajúca mesto Levice s Horšianskou dolinou.

8103 – Levice – Bardoňovo – Trasa prepájajúca trasy z Mikroregiónu Termál – Podhájska – s lokalitou Staré Levice – trasa 5124.

5133 – Okruh Laurentius – Zelená cykloturistická trasa, ktorá tvorí okruh a prevedie cykloturistov zaujímavých prostredím regiónu.

5126 – Tlmače – Rybník – Čajkov – Nová Dedina – Regionálna zelená cykloturistická trasa, prepájajúca štyri susedné obce Tlmače, Rybník, Čajkov a Novú Dedinu na južnom úbočí Štiavnických vrchov.

5125 – Nová Dedina – Žuhračka – Devičany – Nadväzujúca krátka regionálna cyklotrasa, ktorá vedie podhorím Štiavnických vrchov a prepája obec Nová Dedina časť Gondovo s obcou Devičany cez Žuhračku – historickú poľovnícku usadlosť ako aj pamätník SNP.

2114 – Uhliská – Pukanec – Stredne náročná cyklotrasa, ktorá prepája trasu medzi Sedlom Lachtriská na Uhliskách a Sedlo Sudenica, začína/končí v obci Pukanec. Spája regióny Tekov, Hont a Štiavnicu

8121 – Brehy – Pukanec – Žltá trasa, ktorá prepája obce Brehy a Pukanec cez lokalitu Krížny Buk. Spája regióny Gron, Hont a Tekov 

5135 – Brhlovce – Santovka – Zelená cykloturistická trasa prepájajúca dve významné pamiatky v regióne – prameň Santovku a Skalné obydlia v Brhlovciach. Trasa bude spájať Levice a v budúcnosti aj Dudince na opačnej strane.

2121 – Levice – Horša – Brhlovce – Modrá trasa, ktorá v tomto roku, 2023, spojila okresné mesto so Santovkou cez viaceré krásne miesta a významné ciele v turizme.