V Kraji moruše čiernej

Strmé svahy viníc na južných výbežkoch Štiavnických vrchov sú oddávna posiate majestátnym stromom. Rozložitá koruna, rozčesnutý kmeň a konáre voľne padajúce k zemi. Jediný strom na Slovensku s vlastným náučným chodníkom a tematickým festivalom.

Vitajte v Kraji moruše čiernej…

Úpätie Štiavnických vrchov v okolí Pukanca, Devičian a Bátoviec sa môže pochváliť množstvom rarít.

Niekdajšia sláva slobodného banského mesta Pukanec už dávno zanikla, no zem pod nohami je vraj deravejšia ako ementál. Miestne vinohrady ponúkajú nevšedný výhľad do okolia – radia sa k najvyššie položeným v rámci Slovenska. Kým z jednej strany dominuje masív Sitna, náprotivná ponúka záber na rozľahlý tekovský región. Na svahoch s prudkým zrázom by už sotva-kto čakal vinice. No im sa tu zjavne darí. Rovnako aj prastarým stromom moruší, ktorých výskyt je v rámci strednej a západnej Európy v Pukanci najpočetnejší.

Moruša sa oddávna považovala za súputnika vinohradov a podľa všetkého spolu  historicky súvisia. Za jej domovinu sa pokladá Blízky východ, oblasť dávnej Perzie. Do našich končín ju pravdepodobne priniesli ešte Rimania spolu s vínnou révou. Jej výskyt vo viniciach tak nebude náhodný. Prischlo jej viacero ľudových názvov ako viničná či kyslá jahoda. Len v samotnom Pukanci možno nájsť 470 zmapovaných exemplárov, pomenej sa ich vyskytuje aj v chotári okolitých hontianskych a tekovských obcí.

Z čias Márie Terézie

Čím je moruša tak výnimočná? Už len vekom samotným, najstaršie jedince pamätajú ešte časy Márie Terézie. Ich vek sa odhaduje na 300 i viac rokov. Vedľa seba často rastie niekoľko generácií moruší, obrazne povedané – stará mama, mama aj dcéra. Moruša má totiž zaujímavý vegetatívny spôsob rozmnožovania. Nízky kmeň stromu sa približne po 150 rokoch pod váhou konárov rozčesne. Konáre sa klonia k zemi, stáčajú a vytvárajú rôzne obrazce, až sa zakorenia. Na ich mieste vyrastie nová generácia moruše a proces sa opakuje. Strom rodí aj naďalej napriek rozčesnutému kmeňu a prežije ešte niekoľko storočí. Ľudia si strom množia aj zo semienok.

S plodmi je to podobne – na jednom konáriku nájdete súplodia tmavých zrelých, červených dozrievajúcich aj ružovkastých úplne nezrelých plodov. Ak si zo zrelých odtrhnete, ešte pár dní budú všetci vedieť, čo ste robili – zanechávajú výrazné krvavé sfarbenie na pokožke. Na umytie vodu takmer nepotrebujete – stačí si ruky očistiť nezrelými plodmi, ktoré farbu zmyjú. No, nie je ten strom úžasný?

Miestni náležite oceňujú zdraviu prospešné účinky moruše. S obľubou ju používajú pri bolestiach hrdla aj na celkové posilnenie imunity. Uchovávajú ju vo forme sirupov, lekvárov či zaváranín. Nechýbajú dokonca ani morušové cukríky. „Je fascinujúce, že aj počas horúceho leta sú plody plné šťavy a vždy jej je veľa,” hovorí pukanská rodáčka Ivona Križanová, ktorá sa venuje výrobe tradičných morušových produktov. Jej chutné sirupy, lekváre a zavárané plody vyhľadávajú návštevníci Trhu Zeme v Bátovciach. Zakúpiť si ich však môžete aj priamo u Ivonky formou predaja z dvora.

Okrem tradičných receptov sa pokúša aj o drobné experimenty. „Vyskúšam robiť morušovú kožu miešanú s jablkami. Niektorí spracovatelia sušia moruše v sušičke na veľmi dobré a chutné cukríky. Dal by sa z nej vyrobiť aj pečený čaj. Mne napadlo vyrábať cukríky iným spôsobom – odpariť pri varení lekváru viac vody, aby doslova stuhol a dal sa krájať na kocky. Vznikla by tak suchá potravina, ktorá sa môže skladovať a používať napríklad ako rýchla dávka energie pri športe,” hovorí Ivona.

V Pukanci nie je jedinou spracovateľkou morušových plodov. Moruše sú dnes súčasťou mnohých záhrad a pozemkov a majitelia sa o svoje stromy s hrdosťou starajú. Mnohí však narušujú prirodzený priebeh jej množenia a nakláňajúce sa konáre podopierajú alebo opiľujú.

 

Náučný chodník aj festival

Miestne viničné svahy sú morušami doslova posiate, rastú tu rôzne staré stromy a dokonale dotvárajú malebnosť chotára. Práve oni dali základ vytvoreniu unikátneho Morušového náučného chodníka. Prevedie vás nielen miestami, kde moruše rastú, ale aj čarokrásnym prostredím pukanských viníc a priblíži prvky z histórie, kultúry, architektúry – jednoducho, Genius loci tohto výnimočného miesta. V čase pravidelných pukanských Vinohradníckych a remeselníckych trhov je možné niektoré vínne pivnice, tzv. „ľochy” aj navštíviť a vínko či morušové dobroty ochutnať.

V Kraji moruše čiernej majú ešte jeden unikát – tematický festival venovaný práve moruši čiernej. Jeho cieľom je upozorniť verejnosť na potrebu ochrany a starostlivosti o tento vzácny strom. Rovnako je príležitosťou pre návštevníkov ochutnať mnohé morušové dobroty, spoznať Kraj moruše čiernej, navštíviť typické miesta jej výskytu a otvorené dvory regionálnych výrobcov a pestovateľov. Festival je zameraný na vytvorenie možnosti tráviť voľný čas tak trocha pomalšie a pri tom načerpať novú životnú energiu. A to hlavne medzi stromami moruše čiernej a medzi nadšencami, ktorí sa snažia o udržiavanie tradície pestovania tejto dreviny a výroby regionálnych produktov z plodov moruše čiernej.

Najbližší festival sa uskutoční už v septembri. Poznačte si to už teraz do kalendára a nezabudnite prísť. Všetci ste srdečne vítaní…

FESTIVAL MORUŠE ČIERNEJ