Levický hrad

Levický hrad, kedysi významná a neohrozená pevnosť, akýsi kamenný strážca Levíc, je dnes obklopený rozrastajúcim sa moderným mestom. Pri jeho návšteve vás nečaká náročný výstup ani nehostinný terén, ale musíte ho hľadať medzi panelákmi. Napriek tomu je zaujímavou turistickou atrakciou a dominantou nielen mesta Levice, ale i celého nášho regiónu.

Počas stáročí menil svoju podobu i majiteľov, prežil požiare i vyčíňanie viacerých vojsk. Najstaršiu časť Levického hradu tvorí jednotraktový palác horného hradu, ktorý prirodzene kopíruje skalný výbežok, na ktorom stojí.

Od mesta sa do hradu vstupovalo tzv. južnou bránou ponad priekopu cez padací most. Brána je dnes súčasťou renesančného Dobóovského kaštieľa. Táto mimoriadne dlhá dvojpodlažná budova uzatvára areál z juhu, na východe sa k nej pripája mohutný kazematový bastión a na západe zas tzv. juhozápadný bastión (dnes amfiteáter). Západnú časť areálu chráni tzv. Kapitánska budova so západným bastiónom (dnes hlavné sídlo Tekovského múzea v Leviciach). Delostrelecké bašty zas chránili pevnosť zo štyroch svetových strán.

Levický hrad plnil po niekoľko storočí od svojho vzniku významnú vojenskú a administratívnu funkciu ako dôležitý strategický bod, strážiaci cestu vedúcu z Podunajskej nížiny do bohatej banskej oblasti.

Zdroj: Fotoarchív TMLV

Prehliadka hradného areálu, informácie a zaujímavosti nájdete na šiestich  ľahko prístupných náučných tabuliach na hradnom nádvorí. Prvé dve sú umiestnené hneď pri vstupe cez bránu do areálu, a´dalšie dve nájdu návštevníci na hradnom amfiteátri a posledné dve tabule sú umiestnené na zadnom, severozápadnom nádvorí.

VSTUP VOĽNÝ

Adresa:
Sv. Michala 40, 934 69, Levice

Otvorené brány

November – Marec Po – Pi 9.00 – 16.00 hodiny, Ne 10.00 – 16.00 hodiny
Apríl, Máj, Október Po – Pi 9.00 – 16.00 hodiny, So, Ne 10.00 – 16.00 hodiny
Jún – September Po – Pi 9.00 – 18.00 hodiny, So, Ne 10.00 – 18.00 hodiny

HISTÓRIA VZNIKU HRADU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *