Tekovské múzeum

Pri návšteve mesta Levice je hradné nádvorie, kde sídli Tekovské múzeum, neodmysliteľnou súčasťou objavovania histórie a zaujímavostí  mesta. Pri návšteve tohto miesta si vás podmaní atmosféra dávnej slávy a histórie a na chvíľu utečiete z uponáhľanej doby modernej do doby slávne neslávnych vojen v dobách, kedy králi panovali a poddaní poslúchali. Pri návšteve múzea budete ohúrení zbierkami historických artefaktov v rôznych priestoroch, ktoré vám sprostredkujú dávnu i pradávnu históriu Regiónu Tekov.

Levická rotunda na Levickom hrade

Tekovské múzeum v Leviciach a jeho dve vysunuté expozície sú pre vás počas leta otvorené 7 dní v týždni. Stála expozícia sídli v Kapitánskej budove v areáli Levického hradu. Na dvoch podlažiach uvidíte unikátne a originálne predmety, ktoré dokumentujú históriu a kultúru nášho regiónu.  Expozícia prezentuje predmety z oblasti archeológie, histórie lekárnictva, histórie hradu, cechy a remeslá, spoločenský život, predstavuje levického rodáka, Ladislava Bielika a jeho fotografie z augusta 1968 a posledná časť je venovaná ľudovému odevu.

Stála expozícia Tekovského múzea – historické vybavenie lekárne

Vznik Tekovského múzea sa viaže k zberateľovi Jozefovi Nécseyovi, ktorý v rokoch 1927/28 daroval mestu Levice rozsiahlu rodinnú zbierku. Tá sa stala základinou pre vznik Mestského múzea, ktoré sídlilo na levickej radnici v súčasnom centre mesta Levice. Pôsobnosť a zameranie múzea sa v priebehu rokov menilo, dnes je jeho zbernou lokalitou územie Levického okresu. V roku 1958 sa múzeum presťahovalo do areálu Levického hradu, kde sídli dodnes.

Keltský poklad – súčasť stálej expozície Tekovského múzea

Okrem stálej expozície múzeum ponúka návštevníkom krátkodobé výstavy. V troch výstavných priestoroch sa vystrieda priemerne dvadsať výstav ročne. Vedecké poznatky múzejníkov sú verejnosti sprístupňované aj formou odborných publikácií, propagačných materiálov, prednášok, odborných konferencií či tvorivých dielní alebo inými kultúrno-výchovnými podujatiami. Pomerne veľké a rozľahlé hradné nádvorie umožňuje jeho využitie na rôzne podujatia. K tým pravidelným patria Levické hradné slávnosti, Noc múzeí a galérií a záver roka sa tradične nesie v duchu podujatia Vianoce v múzeu.

Od roku 1978 múzeum prevádzkuje vysunutú expozíciu vo Vodnom mlyne v Bohuniciach. Táto mlynárska usadlosť mlynára Pavla Turčana je technickou pamiatkou. Bola postavená koncom 19. storočia na samote pri potoku Sikenica v Štampošskej doline. Obytnú časť mlyna tvorí kuchyňa, izba, komora a pivnica. Technická časť mlyna pozostáva z kolesovne a z mlynice s mlynským pôjdom. Zariadenie interiérov reprezentuje spôsob bývania majetnej remeselníckej vrstvy dedinského obyvateľstva v prvej polovici 20. storočia.

Expozícia Skalné obydlia Brhlovce je sprístupnená od roku 1992. Nachádza sa v jadre pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Šurda. Expozíciu ľudového bývania tvorí usadlosť č. 142. Na konci dvora sú do tufovej skaly vysekané priestory až v dvoch podlažiach a po stranách dvora stoja z kameňa vymurované domy. Menší je z 80. rokov 19. storočia, väčší je datovaný na priečelí rokom 1932. Obytné miestnosti domu (pitvor, kuchyňa, izby) aj letná kuchyňa v skale sú zariadené tak, aby hodnoverne priblížili atmosféru živej domácnosti a ukázali vývoj bytovej kultúry obyvateľov Brhloviec i širšieho regiónu Tekova a Hontu v priebehu 20. storočia. Vybavenie hospodárskych priestorov (komora, maštaľ, kamenárska dielňa) aspoň v náznakoch približujú tradičný spôsob obživy Brhlovčanov.

Hradný areál, v ktorom múzeum sídli, sa nachádza v tesnej blízkosti centra mesta. Po návšteve múzea a hradného areálu vám odporúčame prejsť sa aj pri obnovený trojičný stĺp, ktorý kedysi predstavoval centrum starého mesta. Určite nevynechajte prehliadku Levickej synagógy a ak budete mať dosť energie, pozývame vás na nenáročný výstup na Levickú kalváriu. Nachádza na neďalekom skalnom masíve, ktorý okrem obnoveného sakrálneho areálu s krížovou cestou ponúka skvelý výhľad na mesto a okolie z vyhliadkovej veže.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

PREJDITE DO MÚZEA