Jur nad Hronom

Hronský Svätý Jur

Obec Jur nad Hronom sa rozprestiera v svojráznom kraji pod Slovenskou bránou na romantickom, turisticky zaujímavom rozhraní dvoch historických stolíc: Tekovskej a Hontianskej, kde sa Hron vymaňuje z objatia hôr a cez prírodnú bránu v podobe skalných útesov si razí cestu už na voľnej rovine ďaleko na juh, až k hraniciam s Maďarskom a pri Štúrove sa vlieva do rieky Dunaj.

Jur nad Hronom sa nachádza južne od mesta Levice, na ľavom brehu rieky Hron. Oblasť, na ktorej sa obec rozprestiera, sa nachádza na okraji Podunajskej nížiny, ktorá je charakteristická poľnohospodárstvom, vinohradníctvom a ovocinárstvom. Pozdĺž rieky sa ťahajú lužné lesy so vzácnymi druhmi fauny a flóry, vyhľadávané turistami, rybármi a poľovníkmi.

Čo zažiť a vidieť

Obec je jedinečná pre svoje historické a kultúrne pamiatky, ktoré návštevníci objavujú pri prechádzke po starobylých úzkych uličkách. K významným historickým pamiatkam obce patrí kostol Sv. Juraja. Pôvodne bol postavený v románskom slohu v 13. storočí,  v 15. storočí po požiari bol goticky prestavaný. Veľmi zaujímavá je zvonica postavená v roku 1790 v strede obce, v ktorej boli zavesené dva bronzové zvony. Zvonica slúžila pre kostol reformovanej cirkvi, ktorý bol postavený v roku 1785 bez veže a zvon bol umiestnený v drevenej zvonici.

Atrakciou obce je aj Ľudový dom – Dubatájház – muzeálna expozícia v pôvodnom sedliackom dome, postavenom na začiatku 19. storočia. Súčasťou expozície je aj dobová izba miestnej školy s výstavou školských pomôcok a máp. Na dvore môžu návštevníci zažiť tradičnú prípravu chleba upečeného v kamennej peci. Pri čakaní na chrumkavú odmenu si návštevníci môžu vychutnať lokálne vínka.

Obec vytvorila pre potreby občanov, ako aj návštevníkov relax zónu v podobe „Jurského parku“. K tejto relax zóne sa dostanete po novej pešej zóne, ktorá vedie priamo od historickej zvonice k bráne parku. Určite ju neminiete.

Obec ponúka možnosť prenocovať počas aktívnych splavov rieky Hron. Camping Vodník ponúka pre nenáročných možnosť rozložiť stany, pristaviť auto-karavan, alebo využiť jednu z izieb, ktorú „Vodníci“ vytvorili pre návštevníkov. Pri prenocovaní majú návštevníci možnosť stravovania sa v miestnej pizzerii a vychutnať si lokálne vínko.

VITAJTE V KRAJI NA POHRONÍ

video
play-sharp-fill
VIAC INFO