Vinárstvo Anton Uhnák: Vinárstvo je nekonečná investícia | Čajkov

Prastarý otec sa pridal k štefánikovym légiám a potom si otvoril krčmu v strede dediny: “Keď sa títo ľudia vrátili, tak dostávali daňové zvýhodnenia na znak toho, že slúžili vzniku Československa,” a čo si vybral Jozef? Trikrát hádajte: daňové zvýhodnenie na predaj alkoholu. A tak sa začala písať vinárska história ďalšej čajkovskej rodiny.

📕 E-book, ktorý mapuje vínne dianie v celom levickom terroiri: Stiahni si ho už dnes, úplne ZDARMA!

Sme u Antona doma a zároveň v jeho vinárstve. Je to jeden z najdlhších domov, aké som kedy videla. “V prednej časti domu ešte stále žijú moji rodičia a toto bola časť, kde žili moji starí rodičia, práve sme v ich obývačke,” usmieva sa Anton a ukazuje okolo seba na rozprestierajúcu sa degustačnú miestnosť.

Ďalej vysvetľuje, že aj ostatné časti bývalého hospodárskeho domu sú už prerobené na vinárstvo: sklady, etiketovacie miestnosti a podobne.

Kuriózny rod Uhnákovcov: Z príslušníka štefánikových legií sa stal vinár

Pátrali po predkoch a dostali sa až do roku 1665, kedy sa narodil Jakub Uhnák – prvý predok Uhnákovcov, o ktorom vedia. Jakub mal 5 synov, čo znázorňuje 5 hviezd v logu vinárstva, pričom dva strapce hrozna dotváraju symboliku vinohradníckej obce Čajkov.

Kedy ale začali Uhnákovci vinárčiť?

To bude môj prastarý otec Jozef,” počujem pohotovú odpoveď: “počas 1. svetovej vojny bol zajatý v Rusku. Domov sa dostal cez Sibír, Vladivostok, Singapur, ďalej cez Indický oceán, Suezský prieplav do Talianska – a domov.”

Keď si tú trasu dáte do google máp, tak vám ju systém odmietne vypočítať.

To boli 20. roky.

“Keď sa títo ľudia vrátili, tak dostávali daňové zvýhodnenia na znak toho, že slúžili vzniku Československa,” A čo si vybral Jozef? Trikrát hádajte: daňové zvýhodnenie na predaj alkoholu. A tak sa začala písať vinárska história jednej ďalšej čajkovskej rodiny.

Jeho syn – môj starý otec – sa živil skôr poľnohospodárskou výrobou než vínom”, a až v 80. rokoch sa Antonov otec, povolaním lekár, rozhodol pestovať hrozno a predávať ho poľnohospodárskym závodom…

V 80. rokoch sa išlo na množstvo, dnes ideme na kvalitu

V dobrých ročníkoch mal otec z predaja hrozna primárny príjem, vysvetľuje Anton:

“Ako lekár zarobil ročne maximálne 50-tisíc korún, ale hrozno predal za 100-tisíc. To bol taký obrovský nepomer, a veľmi sa to oplatilo robiť,”

Takže preto bol v 80. rokoch obrovský rozmach vinohradníctva.

Ale v nasledujúcej dekáde spadol režim, všetko bolo inak, a neobišlo to ani vinohrady: “Zrazu veľmi klesla cena hrozna a neoplatilo sa predávať,” Antonov otec vtedy nakúpil nádrže a začal vyrábať víno, ktoré potom predával ako sudové do vinoték v Leviciach. Oplatilo sa to síce viac ako predávať hrozno, ale ako išli roky a otvoril si vlastnú ambulanciu, hrozno aj víno v rodine Uhnákovcov začalo strácať na ekonomickom význame.

Na scénu prichádza Anton : typická story náruživého vinára, ktorý v mladosti neznášal vinohrad

Ja som sa potom tomu začal venovať tak v 2006 a začal som budovať značku a to, čo máme teraz.”

A vybudoval toho naozaj dosť. Dovtedy to boli sudové vína a predaj hrozna. Dnes Vinárstvo Anton Uhnák predstavuje komplexné služby a distribúciu fľašových vín. Antonovi sa to podarilo najmä vďaka tomu, že stavil na kvalitu: “Je to zmena zmýšľania,” podotkne.

Anton ako dieťa vinohradnícku robotu neobľuboval. Všetky soboty, keď nepršalo, musel chodiť na vinicu. Najhoršie vraj bolo čakať, kým sa dospeláci dorozprávajú so susedmi: “Keď sme skončili robotu, ja som už chcel ísť domov, a oni ešte s takým susedom debatka… ja som to neznášal.”

A kde nastal zlom?

“Otec mi povedal, že keď chcem, tak si môžem vyrobiť nejaké víno,” a tak začal Anton pracovať s modernými technológiami. Skúšal vyrobiť reduktívne vína – ktoré boli oveľa voňavejšie ako tie, čo vyrábal dovtedy jeho otec – a podarilo sa. “Keď sme ich dali na súťaže, začali vyhrávať.”

Asi tam Antonov prístup k vínu pookrial: “všetci ma chválili. Bol som mladý a úspešný, a ešte som si neuvedomoval to obrovské riziko a ekonomické zaťaženie, ktoré to prinesie…”

Vinárstvo je nekonečná investícia

Nedávno investovali do novej technologickej výroby. Dnes zas investujú do výsadby viníc, v čom budú pokračovať ďalších niekoľko rokov, “a potom už zase budeme mať staršiu vinársku techniku a budeme musieť investovať zase do toho,” povie pobavene Anton.

Vraj ako prvé si treba priznať, že vinárstvo ako biznis je veľké riziko s malým výnosom: “Keď to chce niekto začať, nech si to veľmi premyslí…”

Čo by ale poradil začínajúcemu vinárovi?

“Aby nestratil nadšenie.”

Anton ho nestratil, a vraj je to vďaka správnemu nastaveniu úloh vo vinárstve: “Mňa baví práca s ľuďmi, a tak robíme veľa degustácií.”

Degustačka má kapacitu 24 ľudí. A mamina je skvelá kuchárka, takže degustácie sú zážitkom pre celú škálu chutí. K vínu sa podáva napríklad zvonku chrumkavá, zvnútra šťavnatá pečená hus v pukanskej ťapši, alebo aj čerstvá divina z miestnych lesov.

Už sa vám zbiehajú slinky?

Výber vín

Pesecká Leánka

  • Ľahké suché letné víno, ktoré sa výborne hodí k akejkoľvek príležitosti alebo aj ako lenivé celodenné popíjanie bez konkrétneho dôvodu
  • Pesecká leánka je odroda úzko spätá s Čajkovom už cez polstoročia a Anton ju má vysadenú na polovici vinohradov (skoro 4 hektáre).
  • Vína Peseckej leánky z Čajkova sú považované za celoslovenskú špičku.

Afrodita

  • ľahká, svieža, ovocná
  • toto je festivalová zábavka vo funky prevedení
  • je to cuvée: tvorí ho 80% leánky a 20% samorodákov (kvôli voňavosti)

📕 Páčil sa ti článok? Stiahni si E-book, ktorý mapuje
vínne dianie v celom levickom terroiri (2023).

Pošleme ti ho ZDARMA:

Kontakt

Kde kúpiť vína Anton Uhnák a dohodnúť degustáciu?

“A v Čajkove bývam dosť často, takže sa kľudne môžte zastaviť aj u nás,”