Mladé vinárstvo, ktoré je na trhu ešte len necelý rok, riadi Stanislav so synom Tomášom. Je to jedinečná vinárska dvojka. Nezačínali totiž ako vinári v pivnici, ale ako pestovatelia zeleniny a ovocia.
📕 E-book, ktorý mapuje vínne dianie v celom levickom terroiri: Stiahni si ho už dnes, úplne ZDARMA!
“Veľa ľudí to má tak, že najprv si spravia vinárstvo a vinice si vysadia až potom, keď sa rozbehnú – my sme začali opačne,” vysvetľuje Stanislav.
Práve pestovanie a obrábanie pôdy formovalo ich vzťah k práci vo vinohrade, kde začali experimentovať s prírodnými alternatívami.
“Má to zmysel pre rodinu, budúce generácie, pre prírodu…” menuje Tomáš, a otvára tému ekológie a biodynamiky.
Eko-vízia
“Už roky obmedzujeme pesticídy vo vinici a už tretí rok sme zaradení v ekologickom pestovaní.”
Počas konverzácie sa opierame o 500-litrové drevené sudy a nad našimi hlavami na seba púta pozornosť oválne logo vinárstva. Znázorňuje na jednej strane pohorie Inovec a na strane druhej Štiavnicu. V strede ich rozdeľuje rieka Hron.
Stanislav hovorí o túžbe vybudovať si biologickú značku, ako vo vinici, tak aj v pivnici: “Môj cieľ je taký, že by tam nešiel ani gram chémie – ani síra, čo je veľmi šetrný postrek.”
Biodynamicky po lopate
“Na jeseň sa do kravského rohu natlačí kravské lajno a zakope sa to po rohoch vinohradu. Na jar sa vykope a urobí sa z toho prípravok,” vysvetľuje Stanislav, ako využíva biodynamické princípy vo vinohrade.
Biodynamický režim sa skloňuje vo viacerých vinárstvach v našom terroiri. Jej hlavnou myšlienkou je udržateľnosť a harmonizácia vzťahu medzi pôdou, rastlinami a životným prostredím.
To je všetko pekné, ale čo tá biodynamika prakticky znamená? Tri veci:
- Ekosystém a biodiverzita: Tá minimalizuje riziko šírenia chorôb, a preto sa vinice v biodynamickom režime často sústreďujú v blízkosti lesov, sú viac-odrodové a je bežné, že sa na nich pestujú aj iné rastliny, ako hrozno.
- Kompost a prírodné hnojivá: Biodynamické vinohrady sa zvyčajne spoliehajú na prírodné hnojivá a komposty, ktoré sa vytvárajú z organických látok a plodín pestovaných na mieste. Rôzne prírodné látky, ako sú byliny, zvieracie produkty a minerály, sa využívajú na obohatenie pôdy a zlepšenie jej živinového obsahu. Tento proces pomáha vytvárať zdravú a vyváženú pôdu pre rastliny.
- Lunárny kalendár a špeciálne postupy: Biodynamická metóda sa tiež spolieha na lunárny kalendár a astrologické vplyvy. Podľa tohto kalendára sa vykonávajú rôzne činnosti, ako napríklad orezávanie viniča, zber hrozna a jeho lisovanie. Tieto činnosti sa vykonávajú v určitých fázach mesiaca a s ohľadom na konkrétne astrálne vplyvy, aby sa podporila kvalita a chuť vín.
Biodynamika však nie je len o pestovaní rastlín bez zásahov, jej učenie siaha oveľa ďalej – hovorí o prepojení prírody a človeka a vesmíru, vysvetľuje Tomáš.
Výber vín
Pálava 2021
- polosuché
- odroda z Moravy, kríženec Tramínu červeného a Miller thurgau
- Patrí medzi najobľúbenejšie odrodové vína na Slovensku
- Je veľmi voňavá a jednoduchá na pochopenie
Noria 2020
- Macerovalo 2 týždne na šupkách, zrelo 2 roky vo fľaši
- Napriek tomu, že je to suché víno, pôsobí sladko
- Vyznačuje sa silnými, sladkými tanínmi
- Ideálne víno k dobrému jedlu
3 Nety 2019
- Cuvée Alibernet + Cabernet + Neronet
- Prvotný názov bol Trinity, ale Stanislavovi “angličtina nič nehovorí, tak som povedal žiadne Trinity, to sú 3 Nety!”
- vzniklo náhodou zo stáčok vín v pivnici
Dunaj 2021
- slovenský novošľachtenec a odroda, ktorá dozrieva do vysokých cukrov
- práve preto má vysoký alkohol (16) aj cukornatosť (29)
- výborne sa hodí ako dezertné víno
📕 Páčil sa ti článok? Stiahni si E-book, ktorý mapuje
vínne dianie v celom levickom terroiri (2023).
Pošleme ti ho ZDARMA:
Kontakt
- web: kinci.sk
- facebook: vinarstvo.kinci
…alebo priamo vo vinárstve, kde si môžete zarezervovať aj ochutnávku:
-
-
- Hlavná 262/25, 935 23 Rybník
-