Objavná túra do Jura …

Aj zdanlivo nudný a rovinatý kraj v okolí Levíc stojí za malé preskúmanie. Veď, drobné skvosty ležia často tam, kde by ste ich najmenej čakali. A tak naše kroky vedú do Jura nad Hronom, či skôr Svätého Jura, ako sa uvádza v dávnych historických prameňoch.

Malebná obec ponúka z každého rožka troška – svoje si tu nájdu priaznivci vodáctva aj cyklistiky, ľudových remesiel a krojov, architekúry a kultúrnych pamiatok, ale aj prehistorického “jurského parku.” A to sme do obce ešte ani nenakukli…

Začnime rovno pri Hrone. S riekou je tu spätých množstvo atrakcií a väčšinu z nich zažijete v Campingu Vodník – od pokojného splavovania Hrona pre rodiny s deťmi až po divokejšiu vodu pre náročnejších, stanovania a pobytu s karavánom až po dokonalý relax v podobe rybárčenia. Ak nemáte vlastnú výbavu, kajak aj člnok vám tu radi zapožičajú. A k vašej spokojnosti ponúknu aj bicykle, hneď za najbližším rohom totiž začína alebo končí – už ako chcete – nádherná cyklotrasa pozdĺž Hrona až dolu, do Starého Tekova.

Detváky rozhodne poteší návšteva “Jurského parku”. To však neberte doslovne. Park s množstvom šmýkačiek, preliezačiek a oddychových zón tu rozhodne nájdete, no prehistorickú hodnotu mu dodáva akurát tak päť metrov vysoká skulptúra dinosaura, pred ktorou sa návštevníci parku radi fotia. Keď neprší, aspoň kvapká … 🙂 A keď už spomíname dážď, aj v prípade nepriaznivého počasia je v najbližšom okolí atrakcií na trávenie voľného času  neúrekom.

Jednu z nich máte priamo v srdci dediny. Rozprávková chalúpka, v ktorej sa snúbi atmosféra starodávneho vidieka s láskou k dobovým náčiniam, krojom, hračkám aj kvetom. Pozoruhodné je, že vznikla ako celoživotné dielko manželov Dubových, ktorí starorodičovský príbytok zmenili na malé dedinské múzeum alebo skôr Ľudový dom.

Priedomie so záhradkou a popínavý vinič, muškáty na okeniciach či zátišie s “lopovmi” vkusne dopĺňa zbierka starodávneho roľníckeho náčinia vo dvore. Interiér je plný prekvapení. Okrem starých nábytkov, prestieraní, odevov, bytových dekorácií či modlitebných knižiek tu naďabíte aj na viac ako storočný kočík, kým v druhom kúte izby na vás čaká malé “bábkové divadlo” – utešená rodinka bábik v dobových krojoch.

Domáca pani a bývalá učiteľka, Gizela Dubová, vás zaiste zoberie do školskej triedy spred vojnových rokov. Lavice, v ktorých sedela sama, ešte ako prváčka, zdobia drevené peračníky, kalamáre, staré mapy a učebnice. Všetkého sa môžete dotknúť, všetko vyskúšať. Oproti vo dvore stojí letná kuchynka. Aj tu na vás čakajú krosná na tkanie, či zbierka starých rádií v kontraste s novodobejšími socialistickými premietačkami. Pani Gizele veľmi záleží na tom, aby najmladšia generácia spoznala život svojich predkov. A tak s nimi skúša staré techniky – tkanie, vyšívanie, ale aj pečenie chleba – vstavaná pec stojí rovno na dvore.

Na rozlúčku vás domáca pani symbolicky vypraví “s buchtami v batôžku”, ako dobrá mať svojho syna z Dobšinského rozprávok, keď odchádzal na skusy do sveta. Vy do sveta nemusíte, stačí vybrať sa na prechádzku dedinou. Dobrým orientačným bodom bývajú kostolné veže. No, tu si najprv treba ujasniť, ktorý kostol máte na mysli. Hlavná cesta vedie popri katolíckom, evanjelickom aj kalvínskom. Svedčia o pôsobení troch rôznych konfesií, ktoré v dávnej minulosti prešli rôznymi peripetiami, no dnes už spolunažívajú vo vzájomnom porozumení.

Za vašu pozornosť rozhodne stojí katolícky Kostol sv. Juraja, ktorý je súčasne Národnou kultúrnou pamiatkou. Postavený bol ešte v 13. storočí, v románskom slohu. Pamiatok tohto typu máme v levickom okrese menej ako prstov na ruke. Dôkazom jeho jedinečnosti je dodnes zachovaná apsida, hoci kostol bol v minulosti viackrát prestavovaný. Pri svojich potulkách neobíďte ani kalvínsku zvonicu v centre obce. Už na prvý pohľad je neprehliadnuteľná – dvojitá strecha a štvorcový tvar už zdiaľky napovedajú o jej zvláštnosti …

Tak, čo priatelia, ešte sa vám máli? Vysadnite na bike a spravte si “minitúru do Juru”. Celý deň sa nezastavíte. Stačí len vyskúšať …