Bohunice

Obec Bohunice leží na úpätí Štiavnických vrchov v najsevernejšom výbežku Ipeľskej pahorkatiny. Obec patrí do historickej banskej oblasti, kde sa ťažili vzácne kovy už v 13. storočí.

Dôkazom toho sú aj mnohé bane, ktoré dodnes slúžia ako kvalitné miesto pre dozrievanie vín. Vínne pivnice v Bohuniciach dosahujú veľmi zaujímavých rozmerov, niektoré boli aj konskému záprahu prístupné. Kolorit obce dopĺňa historická výsadba pestrej zmesi cudzokrajných drevín, historické vinice s Morušou čiernou, vínne domčeky – ľochy s vínnymi pivnicami, dva Nyáriovské kaštiele a vodný mlyn.

Obec ponúka výborné možnosti na trávenie voľného času pri spoznávaní a objavovaní zaujímavých historických pamiatok. Návštevu Bohuníc ocení aj náročný turista, ktorý vyhľadáva nové turistické chodníky v prekrásnej prírode.

• Vychádzka na Hrádok •
Nenápadná historická obec Bohunice ponúka príjemnú vychádzku za morušami pod historickým vinohradníckym kopcom Hrádok priamo v centre obce. Po ceste na vrchol tu môžete objavovať historické vínne ľochy nad obcou počas nenáročnej prechádzky a užiť si voňavú prírodu tejto unikátnej časti Bohuníc.

• Vodný mlyn v Bohuniciach •
Vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach predstavuje mlynskú usadlosť bývalého mlynára Pavla Turčana, ktorá sa nachádza asi 2 km od obce Bohunice smerom na Banskú Štiavnicu pri potoku Sikenica v prekrásnom prostredí Štiavnických vrchov. Ide o technickú pamiatku vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon. Môžete tu obdivovať tradičnú architektúru a prezentáciu obytnej časti mlyna, zariadenej dobovým nábytkom a inventárom a technickú časť mlyna, ktorú tvorí mlynica s funkčnými a kompletnými mlynskými strojmi a kolesovňou.

VITAJTE V KRAJI MORUŠE ČIERNEJ

video
play-sharp-fill
ČO ZAŽIŤ V BOHUNICIACH VIAC INFO