Čajkov

Bohatá vinohradnícka dedina

Čajkov leží pod úpätím južných svahov Štiavnických vrchov, na severe Regiónu Tekov. Patrí k najznámejším obciam takzvaného „čilejkárskeho regiónu“, ktoré sú charakteristické výrazne mäkkým typom stredoslovenského nárečia, a kde ešte dodnes prežíva typický bohato zdobený ľudový kroj.

Čo zažiť a vidieť

Pri návšteve Čajkova môžete navštíviť vinohradnícke múzeum, ktoré predstavuje expozíciu historických aj súčasných nástrojov potrebných na prácu vo vinohrade a na spracovanie hrozna po oberačke. Takisto sa dozviete veľa zaujímavostí o  úrodnej pôde, ktorú Čajkovu nadelila príroda. Počas návštevy vám obec ponúkne ukážky tekovského kroja a krojovaných bábik.

Takisto budete mať možnosť absolvovať krásny nenáročný turistický výstup po Náučnom chodníku Čajkovské bralie. Chodník sprístupňuje verejnosti objavovanie prírodných zaujímavostí Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.

Každoročne sa v mesiaci apríl koná v obci oblastná degustácia vín. Absolvovaním degustácie spoznáte najkvalitnejšie regionálne vína, ktoré dosahujú vysoké ohodnotenia prísnej odbornej degustačnej komisie. Na záver sezóny pri oslavách vinobrania Čajkov usporadúva atraktívne podujatie Čajkovské vinobranie. Oslavy vinobrania sú sprevádzané krojovaným sprievodom na čele s alegorickým vozom a vystúpeniami regionálnych folklórnych spolkov. Podujatie je sprevádzané takisto prezentáciami poľovníkov, regionálnych produktov a hlavne regionálnej gastronómie.

Návštevníci vinárstiev v Čajkove majú možnosť spoznať historické viničné oblasti nad obcou a absorbovať unikátnu atmosféru fauny a flóry medzi chyžkami a hajlochmi.

Čajkovské vinohrady

Dominantou Čajkova boli odjakživa vinohrady, ktoré sa rozprestierajú na ploche 130 ha. Bohaté tradície vinohradníctva siahajú hlboko do stredoveku, podrobnejšie správy o ich existencii máme zo 16. storočia. Prvou písomnou zmienkou o predaji vína je záznam v Knihe počtov mesta Banská Štiavnica v roku 1526, kde je zachytených päť zápisov o nákupe vína pre mesto z Čajkova.

Aj keď práca vo vinohradoch je ťažká, v Čajkovčanoch zostáva zakorenená vernosť k viniču a vínu. Úsilie vinárov a ich podnikateľské aktivity smerujú k rozvoju vidieckeho turizmu, výrobe kvalitného hrozna a uvádzaniu kvalitných vín na domáci i zahraničný trh. Kvalita dopestovaných plodín v oblasti, kde Čajkov leží, je výsledným produktom práce vinohradníka a pôdy, na ktorej vinohrady a úrodné polia ležia. Podložie, ktoré je špecifické nielen pre čajkovský chotár, pochádza z vulkanickej činnosti v mladších treťohorách.

VITAJTE V KRAJI ČILEJKÁROV

video
play-sharp-fill
VIAC INFO