Rybník

Mestečko pod Slovenskou bránou

Obec Rybník leží na čarovnom mieste, na rozhraní nížiny a vrchov pod Slovenskou bránou, kde Hron prerezáva juhozápadné výbežky Štiavnických vrchov. Čarovnú atmosféru obce dotvára jej vinohradnícka história a doteraz zachované vinohradnícke oblasti nad obcou s jej malebnými pivnicami, ktoré sú vykopané do vulkanického podložia.

Rybník a hrozno

Svahy a úbočia nad obcou sú a vždy boli výhodným miestom pre pestovanie viniča, o čom hovorí aj prvá písomná zmienka o obci z roku 1075, kde je uvedený názov Villa Scelleus. Slovo „szöllö“, ktoré veľmi podobne znie, znamená v maďarskom jazyku „hrozno“ alebo „vinica“. Rybník má teda jednu z najstarších písomných dôkazov o pestovaní viniča na Slovensku. Z roku 1720 pochádza známa pečať s vinohradníckym motívom – dvaja vinohradníci nesú veľký strapec hrozna na drevenej žrdi a je v ňom kruhopis „Sigillum oppido Szöllös“, t. j. „pečať mestečka Szöllös“. Dokazuje to hlbokú tradíciu vinohradníctva v obci, čoho dôkazom sú dodnes aktívne rodinné vinárstva, ktoré z generácie na generáciu obhospodarujú zdedené vinice a udržiavajú tak tradíciu dôležitého odvetia, ktoré im nadelila sama príroda. Hlboké korene tu vinič  zapúšťa  do vulkanického podložia, ktoré dodáva dopestovanému hroznu vysokú kvalitu. Slovenský  názov obce Rybník dal obci rybník vybudovaný v  chotári obce,  kde sa lovili ryby pre neďaleký kláštor v Hronskom Beňadiku, ktorému obec v stredoveku patrila. V Rybníku mala prenajaté vinice Banská Štiavnica, ktorá prežíva obdobie rozkvetu banského podnikania. Mestský magistrát v Banskej Štiavnici viedol vo svojich počtových knihách z roku 1525 aj Rybník, a to pod slovenským názvom. Je to prvý písomný záznam jeho slovenského názvu. V tomto storočí Rybník už má postavenie zemepanského mestečka – oppida a jeho pečať má v strede strapec hrozna.

Historická atmosféra v uličkách Rybníka

Ak sa dostanete do historického centra obce, dozaista na vás urobí dojem Kostol Najsvätejšej trojice a historická budova správcu Svätokrížskeho panstva s rozsiahlou pivnicou, ktoré dodnes zachovávajú pamiatku na doby slávneho zemepanského mestečka. Ako inak by to mohlo byť vo vinohradníckom mestečku, všetky staršie budovy majú pod sebou historické pivničné priestory, kde niektoré dosahujú nevídané rozmery. Neďaleko historického centra, len na pár krokov turistickej chôdze, nájdete historickú pivničnú oblasť „Na Kráľovke“. Je to unikátny priestor s pivnicami, ktoré dodnes spĺňajú svoju úlohu skladovať a poskytovať výborné podmienky na dozrievanie vína. Pri každoročných podujatiach otvorených pivníc môžete navštíviť tieto jedinečné priestory a pochutnať si na kvalitnom vínku z rybnických viníc.

VITAJTE V KRAJI ČILEJKÁROV

video
play-sharp-fill
VIAC INFO