Kalná nad Hronom

Miesto, kde sa všetky cesty stretávajú

Obec Kalná nad Hronom je, a aj v minulosti bola akýmsi uzlom dôležitých ciest vedúcich z juhu na sever a zo západu na východ. Pri príchode do obce, a to z ktoréhokoľvek smeru, budete mať dozaista tento pocit. Nie je to zvyčajná tekovská dedina, je o čosi viac.

Spoznajte históriu vzniku obce

Rozvoj obce ovplyvnilo veľa faktorov. Obec bola majetkom veľmi mocných rodín, ako boli Kálnayovci, Hunyadyovci a Schoellerovci. Ich vplyv na rozvoj miesta bol veľmi zásadný, a to hlavne v oblasti poľnohospodárstva, potravinárskej ako aj priemyselnej výroby. Jedným z takisto dôležitých, ale nie šťastných míľnikov vo formovaní obce bol prechod frontu cez obec počas druhej svetovej vojny, kedy sa nespočetné množstvo historických stavieb narušilo a časom zničilo. Túto udalosť dodnes pripomína Dom bojovej slávy, ktorý predstavuje expozíciu dobovej vojenskej techniky a ponúka detailný prehľad udalostí, ktoré sa odohrali počas vojenskej ofenzívy na vytlačenie nemeckých okupantov.

Ďalším veľmi významným faktorom rozvoja obce bolo rozhodnutie prideliť kataster obce Mochovce, miesto výstavby jadrovej elektrárne, ku katastru Kalnej nad Hronom.  Obec to pretransformovalo do akejsi nepísanej vyššej formy municipality, v ktorej je počas celého roka veľmi rušno.

Čo zažiť a objavovať

Dnes si môžeme pripomenúť časy dávne počas objavovania zachovaných pamiatok prostredníctvom potuliek po obci a vychutnávať si prírodnú scenériu Dolného Pohronia pri splavovaní rieky Hron alebo pri absolvovaní cyklotrasy pozdĺž jej toku. Pri týchto aktivitách si môžete vychutnať chutné gurmánske špeciality v miestnej kolibe, ktorá sa nachádza neďaleko historického mosta ponad rieky Hron a spomínanej expozície „Dom bojovej slávy“.

Gazdovský trh

Celé územie dolného Pohronia je jedným spomienkovým miestom Bratislavsko-brnianskej operácie, síce smutnej, ale veľmi dôležitej udalosti.
Areál Domu bojovej slávy v Kalnej nad Hronom je jedným z najnavštevovanejších miest, ktoré pripomínajú tieto dôležité udalosti. A práve na tomto mieste organizuje obec v spolupráci s OZ Tekov-Hont a Gazdovský spolok Hont-Tekov Gazdovský trh, ktorý nám všetkým ponúka možnosť nakúpiť kvalitné lokálne produkty od zaručene lokálnych výrobcov.

 

VITAJTE V KRAJI NA POHRONÍ

video
play-sharp-fill
DOM BOJOVEJ SLÁVY VIAC INFO