Lula

Obec na západe regiónu Tekov, ktorá sa nachádza vo výške 180 m n. m., v celku Hronská pahorkatina, časť Bešianska pahorkatina. Listinne je doložená prvý raz r. 1226 (Lyvla), spomína sa aj r. 1262, keď ju kúpil gróf Ondrej, pán hradu Bana na Považí od Ladislava z Ľuly. Neďaleko obce sa nachádza pozostatok zrejme románskeho kostola, zachovala sa stena oltára orientovaná na východ. Nedávno tam prebehol archeologický prieskum, ktorého výsledky zatiaľ neboli publikované v odbornej tlači.

Lula od r. 1386 patrila pod hrad Jelenec, jeho majitelia tu vyberali mýto. V roku 1618 si ju podmanili Turci a v r. 1663 ju aj celú spustošili. V obci sa nachádzala aj klasicistická kúria zo začiatku 19. storočia a neoklasicistická kúria z konca 19. storočia.

Obyvatelia sa v minulosti zaoberali najmä poľnohospodárstvom, v minulom storočí aj vinohradníctvom. Dnes má miestnu časť Malá Lula a patrí k najpokojnejším častiam regiónu Tekov, je ideálnym miestom na bezpečnú cykloturistiku (aj s deťmi) alebo na nordic walking, ďaleko od hluku a smogu. Pri návšteve si pribaľte ďalekohľad na pozorovanie voľne sa pasúcej zveri.

Do obce sa pohodlne dostanete z Tehly, pre pešieho a MTB cyklistu je zaujímavá poľná, zatiaľ oficiálne neznačená spojka od Trávnice alebo cesta od Žitavy cez Melek.