Vinárstvo Kúdela: Výbuch stratovulkánu na stenách pivnice | Čajkov

Vraj rozhodnutie venovať sa vínu prišlo spontánne.

Ani sa tomu nečudujem, keďže Michal je v poradí šiestou generáciou v rodine, ktorá vyrába vino – ak teda počítam správne: Prastarý otec sa tomu venoval, a jeho starý otec takisto, takže snažím sa aj ja pokračovať…” A kľudne to môže byť aj viac generácií, keďže výroba vína v Čajkove siaha až do roku 1526.

📕 E-book, ktorý mapuje vínne dianie v celom levickom terroiri: Stiahni si ho už dnes, úplne ZDARMA!

Oficiálne sa radí k moderným vinárom, no Michal spomenie aj to, že naturálny svet ho láka: berie to ako výzvu a niečo nové, a zároveň verí, že pridaním napríklad šumivých prírodných vín do svojej ponuky ulahodí dobrodružným vínomilcom.

Dva a pol dôvodu, prečo navštíviť Michalovu pivnicu

I. Táto pivnica ešte v nedávnej minulosti slúžila ako miestna ľadovňa. Píšem v nedávnej, lebo málokto si už dnes pamätá, že pred-chladničkové obdobie na väčšine Slovenska bolo ešte horúcou každodennosťou v 50. rokoch minulého storočia. (To je len 73 rokov s chladničkou v našej kuchyni!)

II. A práve vďaka tejto vykopanej ľadovni môžeme na jej stenách obdivovať, ako vulkanický popol s pieskovcom dopadal na zemský povrch. Tento obraz predstavuje praveký výbuch neďalekého stratovulkánu, ale pre miestnych vinárov znamená oveľa viac. Je to symbolika zrodu a príbehu vinárstva v našom regióne, a pre mnohých je to dôkaz unikátnosti miestnych vín.

Tretím, neoficiálnych dôvodom, je pozoruhodný úkaz mincí na stenách, v rôznych častiach pivnice: Michal ich nazýva pamätnými mincami. Vraj ich tam nechávajú návštevníci zo všetkých kútov sveta, ktorí sa do pivnice Kúdelovcov dostali, a ešte sa do nej chcú dostať znova. Nájdete tu mince z rôznych období a krajín: od dolárov, cez forinty, poľské zloté, ale aj bývalé španielske pesety či francúzske franky. No a samozrejme, eurá.

Ako na tých stenách držia, je pre mňa záhadou. (Nepýtala som sa.)

Pre pragmatického vinára Michala je však táto pivnica skvelá kvôli jednému (pragmatickému) dôvodu: vládne v nej celoročná teplota 11 stupňov celzia, čo sú ideálne pivničné podmienky pre skladovanie archívnych fľašiek bieleho vína.

Výber vín

Pesecká leánka 2022

  • odroda, ktorá u nás dnes zažíva renesanciu
  • ľahká, kvetinovo-citrusová odroda s jemným buketom
  • skvelá na letné večery pri grilovaní

Alibernet 2019

  • kríženec odrôd Cabernet sauvignon a Alicante bouchée
  • intenzívna chuť po lesnom ovocí, niektorí v ňom pocítia aj zelenú papriku
  • výborné pre milovníkov ťažších červených vín

Rulandské šedé 2022

  • Panenská úroda: vysádzaná v roku 2019
  • Odroda je zriedkavá v našom regióne, no Vinárstvo Kúdela je presvedčené o tom, že náš terroir dokáže vyťažiť z jej potenciálu maximum

Cabernet sauvignon rosé 2022

Prvotinka sekundárnej fermentácie z pivnice Kúdela: Michal sa inšpiroval naturálnymi vinármi z Čajkova a priniesol na svet bublinky petnat s lahodnou jahodovou chuťou.

📕 Páčil sa ti článok? Stiahni si E-book, ktorý mapuje
vínne dianie v celom levickom terroiri (2023).

Pošleme ti ho ZDARMA:

Kontakt

web: regiontekov.info

facebook: Vinárstvo Kúdela