Kraj Peseckej leánky a Esterházyovských viníc

Kraj, ktorý preslávila Pesecká leánka a niekdajšie Esterházyovské vinice. Kvalitné biovína, domáce, remeselne dorábané. Rozľahlé ovocné sady, ovocné vína aj sušené ovocie a zelenina. Všetko v bio kvalite. Organizované ochutnávky vín, prehliadky biofarmy a ukážky biohospodárenia. Ovčia vlna a jej starodávna technika spracovania s názvom plstenie. Aj to tvorí súčasť Biocentra Želiezovce.

Keď manželia Palíkovci s biohospodárením pred viac ako 30 rokmi začínali, sotva by sa nazdali, do akých rozmerov sa ich snaženie rozrastie. Už vtedy patrili k prvým bio spracovateľom poľnohospodárskych plodín na Slovensku. Rodinná biofarma dnes obhospodaruje 600 ha ornej pôdy, 15 ha viníc a rozľahlé ovocné sady. Tradičnú chémiu nepoužívajú, len prostriedky povolené v ekologickom poľnohospodárstve alebo ideálne – žiadne. Jediným prirodzeným hnojivom je maštaľný hnoj. Súčasťou ich biofarmy sa preto stal aj hovädzí dobytok, ošípané, ovce či alpaky. Všetko, čo sa na ich farme urodí, dochová a vyrobí, zodpovedá biokvalite.

Domáce remeselné vína

Príkry svah skrášľuje rozľahlý vinohrad. Úhľadne obrobené a nekonečne dlhé rady viniča pretína malé priestranstvo s útulne zariadenou budovou. „Predtým tu mali pozemok Esterházyovci. Zo záznamov je jasné, že tu boli vinice, v roku 1780 už fungovala stará pivnica. Keď si toto miesto vybrali aj grófi, určite vedeli, prečo,” hovorí skúsený vinár a vinohradník Ladislav Palík. Vinohrady sa pritom obhospodarovali ešte aj za socializmu, s nástupom novej doby však úplne spustli.

Pôvodná pivnica už bola v značne schátralom stave. Palíkovcom sa ju podarilo zrekonštruovať, niektoré časti dobudovať. V súčasnosti v pivnici vyrobia a uskladnia 70 tisíc litrov vína. Tufové podložie zabezpečuje stabilnú teplotu počas celého roka. V priestoroch na podlaží nechýba spoločenská miestnosť, kde sa konajú ochutnávky vín pre záujemcov, aj vo veľkom. Súčasťou objektu je ubytovacia časť pre jednotlivcov či rodiny s deťmi. Oddych na vidieku a agroturistiku v prostredí malebných viníc už využilo množstvo návštevníkov. Veď, poznávacích aktivít v blízkom okolí je naozaj neúrekom.

Prvé štepy viniča majitelia vysadili len pomerne nedávno. Pozemky už boli zanedbané, bolo nutné ich pred výsadbou poriadne vyčistiť. Dnes na nich pestujú viac než 75 druhov viniča a vysadených je neuveriteľných 60 tisíc koreňov. Venujú sa výrobe kvalitných organických vín remeselným spôsobom, všetko vína domáce, ručne vyrobené a v biokvalite. „Momentálne dorábame 25 druhov vín, odrody samozrejme nemiešame,” pokračuje L. Palík. „Ako biohospodári sme často chodievali na rôzne súťaže a výstavy po celej Európe, zovšadiaľ máme ocenenia, naše vína už ľudia dobre poznajú.”

Ani v oblasti vinárstva sa fantázii medze nekladú. Ste pripravení vyskúšať niečo nevšedné? Ochutnajte vína ovocné. V Biocentre Želiezovce ich dorábajú z 11 rôznych druhov ovocia, kvetov a zeleniny. No, vypestované ovocie nekončí len ako sladký mok v krištáľovom pohári. Obľube sa tešia aj bio chipsy zo zeleniny a ovocia. Aby si uchovali všetky minerály a vitamíny, prechádzajú dôkladným procesom sušenia. Plodiny sú ručne zbierané, starostlivo triedené, trikrát umyté a výsledný produkt neobsahuje žiadne konzervanty. Na dochutenie vašich jedál zase skvelo poslúži sušená jarná cibuľka, medvedí cesnak alebo bio polievkové korenie.

 

Zázrak s názvom vlna

Útulná dielnička je plná dobových strojov. Nájdete tu kolovrátok, „vlka” aj storočnú bubnovú česačku. Všetko plne funkčné. Na rámoch sa suší vypraná vlna, stoly zdobia nádherné umelecké kúsky vyrobené plstením. Ľudí, ktorí túto starodávnu techniku dnes ešte ovládajú, je hádam už menej, ako prstov na ruke. Jednou z nich je aj pani Klára Palíková, ktorej ovčia vlna prirástla k srdcu už v útlom detstve.

Jej sen sa naplnil, až keď si s manželom zaobstarali prvé ovečky. Naučila sa vlnu spracovávať, spriadať aj plstiť. Starodávne techniky, akou je plstenie, boli jednoduché, no pritom neuveriteľne dômyselné. Žiaľ, z Európy sa už takmer vytratili. V čom plstenie spočívalo? Zjednodušene povedané, vyčesaná vlna sa kvapkala mydlovou vodou a trpezlivo hladila a rolovala, čím sa z nej vytláčal vzduch. Vlna tvrdla a hutnela. Plstené výrobky boli neuveriteľne pevné, takmer nezničiteľné a pretrvali desaťročia.

Medzi kreatívnymi výtvormi pani Palíkovej nájdete koberčeky a vankúšiky, elegantné kapsičky a peňaženky s tradičným modročerveným vzorom, typickým pre okolie Želiezoviec. Nechýbajú drobné hračky, plstené papuče, rukavice s ornamentmi či hodvábna šatka s plstenými dekoráciami. Záujemcom techniku plstenia nielen vysvetlí a ukáže, ale môžu si ju aj sami vyskúšať, rovnako ako spracovanie vlny od nastrihanej po finálny výrobok. Často trávi čas v dielni s najmenšími a zoznamuje ich so zázrakom s názvom vlna. Ak si rodičia chcú dopriať malú ochutnávku vín v pivnici, deti majú pripravený tvorivý čas v dielničke.

 Program na kľúč

Svet na biofarme je navzájom prepojený – rastlinná výroba by nefungovala bez živočíšnej a naopak. Na pestovanie plodín je potrebné kvalitné hnojivo v podobe mašťaľného hnoja, čo sa nezaobíde bez chovu hovädzieho dobytka. Plstené výrobky nejde vyrobiť bez ovčej vlny a oviec, ktoré, mimochodom, hravo nahradia strojové kosenie trávy. Symbióza jednotlivých prvkov biofarmy a poľnohospodárstvo maximálne šetrné k prírode zaujíma stále väčšie množstvo ľudí. V Biocentre Želiezovce vám na tento účel vytvoria program na kľúč, či už máte záujem o prehliadku celej farmy, ochutnávku vín alebo samostatný kurz spracovania vlny a plstenia.

Ak vás zaujíma všetko, rátajte s celodenným programom až do neskorého večera. Ideálne si zabezpečte aj šoféra, ktorý vás po ochutnávke vín odvezie domov. „Pozrieme si výrobu v sušičke a zavítame do dielne, kde manželka spracováva vlnu. Súčasťou prehliadky je návšteva našej biopálenice a časti živočíšnej výroby, skladových priestorov a čističky. Putovanie zakončíme vo vinohradoch ochutnávkou vín,” hovorí L. Palík. V ponuke je aj program na mieru pre organizované zájazdy, rodinné či firemné podujatia.

Ak chcete zažiť pulz života na biofarme na vlastnej koži, neváhajte a zaraďte si návštevu Biocentra Želiezovce do svojho programu. Spojíte príjemné s užitočným. Veľa sa dozviete, oddýchnete si na vidieku a deň zakončíte degustáciou kvalitných vín. Oplatí sa, hoci len na víkendovú návštevu.

Navštívte BIOCENTRUM