Priestranné námestie dýcha životom. Novučičký kultúrny dom, aj dom seniorov. Multifunkčné ihrisko pre každé dieťa – aspoň tak to stojí na vstupnej tabuli. Oddychová zóna s drevenými preliezačkami, altánkom a lavičkami. Takmer všetko je tu z dreva – informačné panely, vstupná brána, celá oddychová zóna.
Uprostred námestia zaujímavá skulptúra – Symbol života. Oku neunikne ani historická budova obecného úradu. Je máj, všade kvety. Hlavnú ulicu lemuje stromová alej až k jednému z kostolov. Sú tu totiž tri. Je krátko pred poludním a povetrím sa nesie vôňa čerstvo napečeného chleba. Vitajte vo Farnej …
Úvodná „báseň“ o námestí nie je klam. Nedá sa ho nepovšimnúť a rozhodne je dobré sa tu na chvíľu zastaviť. Alebo aj na dlhšie a zvyšok trasy prejsť po vlastných. Ak pôjdete za vôňou chleba, dovedie vás k pekárničke – malej, dedinskej, útulnej. Za nápadne vysokou drevenou bránou na námestí vás víta moderná budova na dedinu „mega veľkého kulturáku”. Zájsť si sem môžete na premietanie filmov či stretnutia so spisovateľmi. Vo vestibule natrafíte na informácie v podobe historických máp. Keďže sa pohybujeme v prevažne maďarskej oblasti, pripravte sa na to, že občas niektorým popisom, najmä na pomníkoch a pamätníkoch, nebudete rozumieť.
Domácich ctí, že staré veci nepália a nevyhadzujú. V Obecnom múzeu ich nakopili neúrekom. Moja sprievodkyňa Monika pozná asi všetky a o každom utrúsi pár slov. Dozvedám sa, že starý domček múzea práve čaká na svoju rekonštrukciu a exponáty budú po nej prehľadne zoradené do tematických miestností. Mnohé z nich sú celkom raritné kúsky, medzi iným obuvnícky šijací stroj či svadobný kútik s dobovými fotografiami.
Rukopis „dvorného dedinského rezbára” – Vince Bujáka – nájdete aj v múzeu – opäť je tu vstupná drevená brána, aj farebný vláčik z drevených klád. Za povšimnutie stojí mladá, len 20-ročná lipa v kútiku nádvoria, ktorú miestni symbolicky vysadili pri vstupe do Európskej Únie.
Svoju úlohu zohrali v obci tri konfesie – katolícka, evanjelická a reformovaná. Z čias, keď ešte existovala len katolícka, približne z roku 1100, našli sa v obci základy starého kostola (dokonca aj vzácna minca, ktorá vraj nemá na okolí konkurenciu). Obec chce základy časom sprístupniť a históriu podať v skratke na infopaneloch. Kedysi tu stávali kostoly dva – jeden smerom na Želiezovce, druhý kdesi uprostred starého katolíckeho cintorína, ktorý ešte existuje. Traduje sa, že zo základných kameňov oboch zrútených starých kostolov postavili súčasný Kostol sv. Petra a Pavla z roku 1732. V priľahlom katolíckom cintoríne nájdete ešte jednu raritku – klasickú murovanú studňu s otočným valcom a rukoväťou a vedrom na reťazi – dodnes stále funkčnú.
Keď už sme pri cintorínoch, prezradím vám ešte dve miestne raritky. Prvou je len nedávno objavený starý židovský cintorín. Dovtedy vraj nikto ani netušil, že tu žila aj židovská komunita. Ďalšou sú symbolické biele kríže na inom mieste toho samého cintorína, osadené tak trochu na americký spôsob. Zaujímavé je, že všetky nesú rovnaký dátum: 1939-1945. Dôvod poznáte.
A ešte niečo – v centre obce stojí nápadná mohyla. V revolučnom roku 1849 sa v neďalekých Tekovských Lužanoch odohrala krvavá bitka medzi cisárskymi vojskami a armádou generála Görgeiho, ktorá končila v chotári Farnej. Je pamiatkou na padlých maďarských obrancov vlasti, ale aj tých, ktorí sa už z bojov z 1. sv. vojny nevrátili.
Krásna stromová alej vás dovedie ku Kostolu evanjelickému z roku 1821. Neobíďte drevené prvky – nápadný smerovník a pamätný stľp Györgya Grendela, opäť diela Vince Bujáka. Ukrytý medzi domami nájdete Kostol reformovanej cirkvi. Aj v jeho blízkosti sa nachádza pomník – tentoraz obetiam 2. sv.vojny tohto vyznania. Katolíci aj evanjelici majú pamätné tabule umiestnené na svojich kostoloch.
Pohnutá história sa nedá opomenúť. Dedina vraj v minulosti trikrát vyhorela a tí istí ľudia sa sem vrátili a znova ju postavili. Boli časy, keď časť obce patrila do župy Ostrihomskej, zvyšná do Tekovskej. Aj hraničná čiara sa viackrát posúvala …
Dnes už obec prekvitá … Nádherný vinohradnícky kraj ponúka cyklotúry pomedzi lány viníc. Spestrením pre vás môže byť ochutnávka vín, prehliadka vinohradov či jazda elektrickým autíčkom po viniciach v neďalekom vinárstve VIA JUR. Kto vie, možno sa zatúlate až k drevenej soche na fotografii. Koho predstavuje a kde sa nachádza, vám už neprezradím, skúste na to pri potulkách Farnou prísť sami 🙂
A komu by sa málilo, nech zájde do susednej dedinky Málaš, ktorá vo svojej dávnej histórii ukrýva sedem zemianskych kúrií i kaštieľov …