Tekovská vínna cesta

Región Tekov je ešte stále neobjavená oblasť, ktorá ponúka možnosť objavovať a spoznávať miesta s veľmi pútavou vinohradníckou históriou ako aj súčasnosťou.

Jednou z jedinečných už po stáročia prítomných čŕt Regiónu Tekov je odvetvie pestovania viniča a výroba vína. Je daná špecifickosťou tohto regiónu, a to hlavne pôdou, či už na tufovom sopečnom podloží Štiavnických vrchov a Ipeľskej pahorkatiny, alebo na vápencovom podloží, ktoré tu zanechali vyvierajúce termálne pramene.

Našou najznámejšou jedinečnosťou v oblasti pestovania viniča hroznorodého je úspech Michala Zabadala pri jeho registrácií novej odrody do  štátnej odrodovej knihy v sedemdesiatych rokoch.  Jeho práca s kolektívom pracovníkov Štátneho majetku v Želiezovciach a jeho okolitých prevádzkach dokázal vyselektovať skvelú odrodu, ktorú si dala doviesť z vtedajšieho Sedmohradska , dnes Rumunska, rodina Esterházy v medzivojnovom období. Michal Zabadal vďaka svojmu nadaniu a zmyslu pre detail okamžite odhalil potenciál, ktorý tu zanechala grófka Ernestína Coudenhove Breunner. Áno bola to odroda Feteasca Regala, ktorej v našom regióne veľmi vyhovovalo pieskovcové podložie tunajších pahorkov.

Čítajte viac o skvelej a lokálnej odrode na Gurmánskom zápisníku v článku:

PESECKÁ LEÁNKA (FETEASCA REGALA). HISTÓRIA A PRÍBEH PRINCEZNEJ Z TEKOVA

Historicky sú obchod a výroba hrozna v Tekovskej oblasti písomne zaznamenané už v 11. storočí. V posledných rokoch sa vinársky priemysel rozvinul do takej miery, že začína dávať zmysel aj v odvetví cestovného ruchu. Ponúka možnosť vychutnať si prírodu, históriu a samotné víno v podobe príjemného nezabudnuteľného zážitku.

Región Tekov ponúka úžasné možnosti pre návštevu špecifických vinohradníckych a vinárskych miest na degustáciu kvalitných lokálnych vín. Sú to hlavne tradičné pivnice, historické panské pivnice nadštandardných rozmerov ale aj degustačné izby, vinohrady a vinotéky.

Jedným s popredných spolkov vinárov je združenie Terroir Tekov, ktorého členmi sú poprední producenti vín v Tekovskej oblasti. Ich produkcia je zameraná na vyzdvihovanie lokálnych podmienok pri finálnej výrobe vín a reprezentujú Tekov mnohokrát aj na zahraničných veľtrhoch a súťažiach. kde dosahujú nejedenkrát vynikajúce výsledky. Spoznať ich produkciu môžete tiež prostredníctvom podujatí, ktoré každoročne organizujú v meste Levice.

Navštívte Terroir Tekov

V Tekove je čo objavovať aj počas ochutnávania lokálneho kvalitného vína a gastronómie. Kde a kedy môžete objavovať a ochutnávať Tekov?

Odporúčame vám degustácie vo vinárstvach, kde si zaručene vychutnáte lokálne víno a gastronómiu, neváhajte kontaktovať vinárov a ochutnajte Tekov:

 

Usadlosť Farná – Vinárstvo VIAJUR

Naj pivnica v Pukanci

Víno Svetík

Víno Nichta

Vinárstvo Anton Uhnák

Pivnica Palík

Schollerove panské pivnice

Pivnica Kúdela

Muráni Víno Čajkov

 

Frtus Winery

OBJEDNAJ A DEGUSTUJ V TEKOVE CEZ ZA VÍNOM

Každoročný program vinárskych podujatí:

MAREC

Oblastná degustácia vín v Pukanci

Degustácia vín z najvyššie položených viníc na Slovensku.

APRÍL

Oblastné degustácie vín vo vinohradníckych obciach RybníkČajkov

Dlhá tradícia degustácii v obciach Rybník a Čajkov predurčujú kvalitný zážitok a výbornú zábavu.

MÁJ

Levické putovanie za vínom

Podujatie umožňuje návštevníkom spoznávať produkciu vín zo združenia Terroir Tekov.

Deň Sv. Urbana na Krížnom vrchu v Leviciach

Degustácia vín a návšteva pivníc v historickej vinohradníckej oblasti Krížny vrch v Leviciach

JÚN

Po Čajkove za vínom

Ochutnávka vín vo viniciach v historickej vinohradníckej obci Čajkov.

Otvorené pivnice na Kráľovke

Unikátne historické pivnice na historickej vinohradníckej uličke Kráľovka v obci Rybník

JÚL

Pukanské remeselnícke trhy

Tradičné remeselnícke trhy na historickom námestí bývalého kráľovského a baníckeho mesta. Lokálna gastronómia a vínko z najvyššie položených viníc na Slovensku.

AUGUST

Z ULICE DO PIVNICE

Prezentácia práce vinárov a vinohradníkov z vinohradníckeho združenia „Na troch kopcoch Tekova a Hontu“  v Mýtnych Ludanoch pri Leviciach prechádzkou historickou pivničnou uličkou a degustáciu lokálnych vín na Ludanských viniciach nad obcou

SEPTEMBER

Tekovské vinobranie v obciach Rybník a Čajkov

Tradičné oslavy vinobrania v obciach s vinohradníckou históriou, kultúrou a gastronómiou

OKTÓBER

Levický jarmok

Levický jarmok, prezentácia lokálneho vína a lokálnej gastronómie v sprievode kultúrneho programu priamo v centre mesta

NOVEMBER

ERUPTED!

Festival naturálnych vín.

Požehnanie mladého vína

Každoročné podujatie pukanských vinohradníkov a vinárov zo spolku Ľochári

DECEMBER

Mladé vína z Čajkova

Ochutnajte prvé vína z nového ročníka priamo od čajkovských vinárov!