Rieka Hron

Pohronie. Magické miesto nečakaných prekvapení

Pohronie je kraj v povodí rieky Hron. S dĺžkou takmer 300 kilometrov je druhou najdlhšou riekou na Slovensku. Jej prameň nájdeme kúsok od Telgártu a ústí do Dunaja. Prvé pastierske kmene sa do jeho povodia usadili v polovici 2. tisícročia pred našim letopočtom a naučili sa využívať medené rudy v údolí rieky. Od 17. storočia až do 30-tych rokoch 20. storočia boli na Hrone a jeho prítokoch splavované náklady dreva, už za čias Rimanov viedli dolinou rieky významné obchodné cesty.
Dnes Hron na svojej ceste preteká cez 72 miest a obcí, vrátane Želiezoviec, Kalnej nad Hronom a Jura nad Hronom. Hoci Hron nie je splavný pre nákladné ani osobné lode, je splavný na kanoe, rafte alebo na kajaku. V zariadení Camping Vodník v obci Jur nad Hronom nájdete všetko, čo potrebujete pre takéto dobrodružstvo. Po celej dĺžke dolného Pohronia môžete taktiež nachádzať a objavovať mnoho pietnych miest, pomníkov a spomienkových areálov nakoľko sa na tejto časti rieky odohrala jedna z najdôležitejších vojnových operácií zameranej na oslobodenie kraja spod nemeckej okupácie. Pripomínajú to aj viaceré múzeá, napríklad v Kalnej nad Hronom, ktoré vám vyrozprávajú a priblížia priebeh celej operácie v Dome bojovej slávy.

 

Pozdĺž celej dolnej časti toku rieky Hron, od mesta Tlmače až po Dunaj si viete túto unikátnu a príjemnú časť kraja prejsť na cyklotrase č. 010 Pohronská cyklomagistrála. Počas vašej bicyklovačky nájdete množstvo zaujímavostí, o ktorých by ste sa iným spôsobom nemali šancu dozvedieť. Služby ako ubytovanie a stravovanie je prístupné na veľa miestach dolného toku a to či už v mestách alebo aj obciach. Bude o vás postarané a nemusíte sa báť, vždy vám radi poradíme pri plánovaní vaše cesty za novým dobrodružstvom.